Fillon shërbimi për pajisje me pasaportë dhe kartë identiteti pranë ambasadës në Otava

Znj. Olta Xhaçka, Ministre për Evropën dhe Punët e Jashtme, ka njoftuar nisjen e shërbimit për pajisje me pasaportë dhe kartë identiteti për qytetarët shqiptarë rezidentë në Kanada.    Tashmë qytetarët që jetojnë në Kanada, nuk do kenë nevojë që të udhëtojnë

 

Ministrja Xhaçka: Mirënjohje Kanadasë dhe Suedisë për partneritetin dhe mbështetjen e integrimit të Shqipërisë në BE

Gjatë samitit të NATO-s në Madrid, Ministrja Për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi takime dypalëshe me Ministren e Punëve të Jashtme të Kanadasë, Melanie Joly dhe Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde. Ministrja Xhaçka i shprehu mirënjohjen homologes

 

Takimi i KS për bashkëpunimin OKB-BE, Ministrja Xhaçka: Multilateralizmi, çelësi kryesor për adresimin e krizave me të cilat po përballet bota

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, kryesoi takimin e radhës të Këshillit të Sigurimit me temë “Bashkëpunimi ndërmjet OKB-së dhe organizatave rajonale dhe nënrajonale (BE)”. Ministrja Xhaçka vlerësoi bashkëpunimin e ngushtë mes OKB-së dhe BE, duke e cilësu

 

“Gratë, Paqja dhe Siguria”, Shqipëria bën bashkë në Këshillin e Sigurimit BE – OSBE- OKB

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, kryesoi debatin e nivelit të lartë të Këshillit të Sigurimit mbi agjendën “Gratë, Paqja dhe Siguria”, ku morën pjesë përfaqësues të lartë të OKB, UN WOMEN, OSBE, BE etj. Xhaçka theksoi se ngjarjet e fundit nëpër botë

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
130 Albert Street, suite
302 Ottawa, ON, KIP 5G4

Tel / Fax

Tel. +1 613 236 3053
Tel: +1 613 236 3053
Fax. +1 613 236 0804

Only Emergency Cases! Tel: 001 613 864 75 75

E-MAIL

embassy.ottawa@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00