Articles

Mimi Kodheli: Shqipëria bashkë me NATO-n në misionin Frontex

Albanian

Rajoni, bashkëpunimi në kuadër të NATO-s, sfidat e përbashkëta: Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli, në intervistë me Deutsche Wellen, pas vizitës në Gjermani me ftesë të homologes, Ursula von der Leyen.
http://www.dw.com/sq/mimi-kodheli-shqip%C3%ABria-bashk%C3%AB-me-nato-n-n...

Ditmir Bushati mbi reformën në drejtësi: ҁdo ditë që kalon është vonë

Albanian

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë zyrtare në Berlin. Integrimi europian, reforma në drejtësi dhe zhvillimet në rajon ishin në fokus të takimit me homologun Frank-Walter Steinmeier.
Deutsche Welle 30.04.2016.
DW: Lidhur me Shqipërinë që shpreson sa më shpejt të marrë dritën e gjelbër për hapjen e negociatave të antarësimit në BE, a keni ndonjë bilanc poizitiv pas bisedimeve në Berlin, ose më konkretisht a keni një datë konkrete për një “po” të mundshme nga Brukseli?

"499965" Familja Marubi, Pionierët e Fotografisë Shqiptare

Albanian

"499 965" Familja Marubi: Pionierët e fotografisë shqiptare,Ambasada Shqiptare në Berlin, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës dhe në bashkëpunim të ngushtë me fototekën Marubi mundësuan organizimin, nëBerlin, tëekspozitës "499 965" Familja Marubi, Pionierët e fotografisë shqiptare.Vizitorët e shumtëtëpranishën në hapjen e ekspozitës mbetën tëimpresionuar.  Fotot e ekpozuara paraqitën njëpërmbledhje interesante tëMarubit, arkivit fotografik mëtëvjetër e domethënës nëShqipëri.

Ervis Gega "Violinistja shqiptare - krenaria e Gjermanisë"

Albanian

"Për herë të tretë kanali televiziv prestigjoz kombëtar publik gjerman ZDF i kushton një hapësirë të posaçme në transmetim violinistes me origjinë shqiptare, Ervis Gega Dodi. Dokumentari për violinisten u transmetua në orën më të ndjekur të transmetimeve televizive, ora 20:00.

Kuota e spektatorëve të emisionit ishte 10 milionë shikues".

http://youtu.be/eZkxEamWpgs

Shqiperia, partneri zyrtar i Panairit te Turizmit ne Shtutgart 2017

Albanian

Shqiperia do te jete vendi partner i Panairit te Turizmit ne Shtutgart ne 2017.Drejtori i AKT Ardit Collaku nenshkruan Marreveshjen e Partneritetit. 

Saimir Pirgu prezanton: Il mio canto

Albanian

Saimir Pirgu kendon Arie nga Giuseppe Verdi, Gaetano Donizetti, Giacomo Puccini, Francesco Cilea, Richard Strauss, Charles Gounod und Jules Massenet dhe prezanton albumin e tij te ri „Il mio canto“.Me 15. Mars 2016 Ora 18.00/ Hyrja e lire Deutschen Oper Berlin, Bismarkstrasse 35 

Takimi pozitiv i Ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani me Ministrin Federal të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit Maas

Albanian

Takimi pozitiv i Ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani me Ministrin Federal të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit Maas. Diskutim produktiv mbi reformën e sistemit të drejtësisë në Shqipëri, procesin e integrimit evropian, si dhe rritjen e bashkëpunimit dypalësh në çështjet e drejtësisë mes dy vendeve.

Një mikpritje impresionuese me ftesë të Europa Union - Geilenkirchen: Shqipëria është dashuria e re mesdhetare në Geilenkirchen

Albanian

Më shumë se 110 persona, miq dhe dashamirës gjermane të Shqipërisë, por dhe shqiptare të diasporës morën pjesë në eventin e djeshëm prezantues për Shqipërinë organizuar nga Europa Union Geilenkirchen. Sh.T. Z. Ambasador i Shqipërisë në Gjermani Artur Kuko dhe Konsullja e Nderit e Shqipërisë në Gjermani (NRW), Znj. Anduena Stephan, prezantuan Shqipërinë, historinë e saj, kulturën, aspektet demografike dhe ekonomike.

Pages

Adresa

Albanische Botschaft
Friedrichstr. 231
10969 Berlin
Germany

Tel / Fax

Tel. +49 30 259 3040
Fax +49 30 259 318 90

Sektori Konsullor

Tel. +49 30 2593040

Nr. i emergjences: +49 174 8619587

E-MAIL


embassy.berlin@mfa.gov.al
konsullata.berlin@mfa.gov.al

'

Orari zyrtar

E hënë - E premte
09:00 - 17:00
Orari zyrtar për
Zyrën Konsullore
E hënë 10.00 - 14.00
E mërkurë 10.00 - 14.00
E premte 09.30 - 13.00