Articles

Anëtarësimi në BE, Xhaçka – Varhelyi: Brenda vitit të miratohet korniza negociuese

Albanian

8 janar 2021 – Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka zhvilloi këtë të premte një takim virtual me Komisionerin për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, z. Oliver Varhelyi.

Xhaçka: Kjo ministri duhet të shkëlqejë në çdo drejtim, është shëmbëlltyra e shtetit shqiptar

Albanian

I nderuar Kryeministër,
I dashur Genti,
Thonë që fillimi i vitit është një moment shumë i mirë për të nisur projekte të reja. Por ka projekte e projekte dhe kjo detyrë që më është besuar këtë fillimviti është padyshim një sfidë e jashtëzakonshme për mua.
Por, duke qenë që edhe unë, ashtu si shumë qytetarë shqiptarë e qytetarë nga mbarë bota, e shoh 2021 si një vit shprese pas një viti plot vështirësi e dramë si ky që lamë pas, jam optimiste.

Xhaçka në krye të MEPJ, Rama: Të tjera arritje në diplomaci

Albanian

U zhvillua në MEPJ ceremonia e dorëzimit të detyrës të ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme. Pas gati dy vjet në krye të këtij dikasteri, Gent Cakaj i’a ka dorëzuar Olta Xhaçkës detyrën e ministrit të MEPJ.

Cakaj zhvillon mbledhje virtuale me Eliot Engel: T’i jepet vëmendja e duhur Kosovës

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj zhvilloi sot një mbledhje virtuale me Kongresmenin Eliot Engel.

Kërkesat e Këshillave Kombëtarë Shqiptarë/ Cakaj: Kemi vendosur ta ndajmë ndihmën financiare për shqiptarët në rajon

Albanian

Në kuadër të mbështetjes së shqiptarëve në rajon, veçanërisht shqiptarëve që jetojnë në Mal të Zi dhe në Luginën e Preshevës, qeveria shqiptare ka vendosur të ndajë ndihmën financiare në disa projekte, sipas kërkesave të Këshillave Kombëtarë Shqiptarë.

Cakaj ministri i parë i jashtëm që viziton “Muzeun e Alfabetit” në Manastir: Dorëzuam materiale të rëndësishme historike nga arkiva e shtetit shqiptar

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi ditën e sotme një vizitë zyrtare në “Muzeun e Alfabetit të Gjuhës Shqipe”, në Manastir të Maqedonisë së Veriut.

Cakaj thirrje qytetarëve në Medvegjë e Bujanoc të cilëve u janë pasivizuar adresat: Paraqisni rastet pranë zyrave të Këshillit Kombëtar Shqiptar

Albanian

Nëpërmjet një reagimi në Facebook, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, bëri me dije se Këshilli Kombëtar Shqiptar ka ndërmarrë një fushatë jashtëzakonisht të vyer këto ditë për mbledhjen e të dhënave personale për gjithë shqiptarët me adresa të pasivizuara

Cakaj telefonon Ranil Jayawardena: Diskutuam mbi përgatitjet përfundimtare para nënshkrimit të Marrëveshjes së Partneritetit, Tregtisë dhe Bashkëpunimit

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj zhvilloi një bisedë telefonike me Ministrin për Tregtinë Ndërkombëtare të Mbretërisë së Bashkuar, Ranil Jayawardena.

Mbështetja financiare për shqiptarët në Malin e Zi/ Cakaj: Me rëndësi ruajtja dhe ngritja e arsimit shqip në këtë vend

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, nëpërmjet një reagimi në Facebook, bëri me dije se pas mbështetjes financiare për ngritjen e librarisë së parë me literaturë në gjuhën shqipe në Ulqin, është vendosur të jepet mbështetje financiare për ripërtëritjen e bib

Situata e Covid-19 / Shteti grek zgjat vlefshmërinë e lejeve të qëndrimit dhe vërtetimeve të aplikimit për shtetasit shqiptarë

Albanian

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën me dije se Ministria Greke e Emigracionit dhe Azilit ka zgjatur vlefshmërinë e lejeve të qëndrimit dhe vërtetimeve të aplikimit për shtetasit e vendeve të treta, ku përfshihet edhe Shqipëria.

Pages

Postal Address

Plateia “Arch.Spyridonas”, 13, Odos “Anastasiou Zini”,
12, T.K. 45444, Ioannina, Greece

Tel / Fax

Tel. +30 26510 21330 +30 26510 22636
Fax. +30 26510 37768
Nr. i emergjences: +306971533398

E-MAIL

consulate.ioanina@mfa.gov.al

OPENING TIMES

Monday to Friday
09:00 - 17:00