Takimi i Nivelit të Lartë të KDNJ/ Zv. Ministri Tare: Mbrojtja e të drejtave të njeriut, sundimi i ligjit dhe qeverisja e mirë, prioritete kyçe në rrugën drejt BE

Zëvendësministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Agron Tare, mori pjesë në Takimin e Nivelit të Lartë të sesionit të 46-të të Këshillit për të Drejtat e Njeriut (KDNJ) të Organizatës së Kombeve të Bashkuara që u mbajt më 22-24 shkurt 2021, në format virtual. Në fjalën e ti

 

Xhaçka: Shqipëria ka bërë gjithçka i është kërkuar, radhën e ka BE

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë fjalës së saj në Kuvend i ka kërkuar Bashkimit Evropian të vlerësojë reformat e arritura nga Shqipëria dhe të mbajë premtimin sa i takon integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE. “Ajo që më bën optimiste që gjatë

 

Ministrja Xhaçka bisedë telefonike me zv.sekretarin Reeker: Marrëdheniet me SHBA, gur themeli i politikës sonë të jashtme

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një bisedë telefonike me zv.sekretarin amerikan të Byrosë së Çështjeve Evropiane dhe Euro-Aziatike, Philip Reeker. Ministrja Xhaçka vlerësoi SHBA-të për mbështetjen e vazhdueshmë në rrugëtimin e Shqipërisë drejt B

 

Takimi me homologun polak/ Xhaçka: Integrimi i Ballkanit Perëndimor, rëndësi strategjike për BE

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi këtë të premte një takim online me Ministrin për Punët e Jashtme të Republikës së Polonisë, Zbigniew Rau. Ministrja Xhaçka vlerësoi mbështetjen që Polonia ka treguar në procesin e integrimit të Shqipërisë në Bas

 

Adresa

Plateia “Arch.Spyridonas” ,13, Odos “Anastasiou Zini”,
12, T.K. 45444, Ioannina, Greece

Tel / Fax

Tel. +30 26510 21330 +30 26510 22636
Fax. +30 26510 37768
Nr. i emergjences: +306971533398

E-MAIL

consulate.ioanina@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00