Ministrja Xhaçka jep lajmin e shumëpritur: Marrëveshja për njohjen e patentave botohet në Fletoren Zyrtare

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, bëri me dije se marrëveshja për njohjen e ndërsjellë të patentave mes Shqipërisë dhe Italisë është botuar në Fletoren Zyrtare.  Ministrja Xhaçka ka publikuar në rrjetet sociale dokumentin e publikuar në Fletoren Zyrtare

 

Ministrja Xhaçka uron Greqinë me rastin e 200-vjetorit të pavarësisë

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka uruar Greqinë e cila feston 200-vjetorin e ditës së pavarësisë. Ministrja Xhaçka i ka shprehur urimet më të sinqerta homologut të saj grek, Nikos Dendias, si dhe popullit e qeverisë të shtetit fqinj. Kryediplomatja Xhaçka s

 

Zv. Ministri Tare në takimin e Ministrave të Jashtëm të NATO-s, në Bruksel: Shqipëria mbështet një marrëveshje paqeje gjithëpërfshirëse në Afganistan për t'i dhënë fund konfliktit 20 vjeçar

Më 23 - 24 mars, Ministrat e Punëve të Jashtme të NATO-s, zhvilluan takimin e tyre të radhës nën drejtimin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s. Ky ishte dhe takimi i parë i Ministrave aleatë i zhvilluar me prani fizike në selinë e Aleancës që prej fillimit të pandemisë aktuale.

 

22 vite nga bombardimi i NATO-s ndaj forcave serbe/ Ministrja Xhaçka: Kosova sot, një realitet i pandryshueshëm

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka përkujtuar 22-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër bazave të forcave serbe në luftën e Kosovës.  Ministrja Xhaçka u shpreh se ndërhyrja e NATO-s parandaloi një spastrim etnik të Kosovës dhe se falë saj

 

Adresa

Plateia “Arch.Spyridonas” ,13, Odos “Anastasiou Zini”,
12, T.K. 45444, Ioannina, Greece

Tel / Fax

Tel. +30 26510 21330 +30 26510 22636
Fax. +30 26510 37768
Nr. i emergjences: +306971533398

E-MAIL

consulate.ioanina@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00