Articles

Takimi i Nivelit të Lartë të KDNJ/ Zv. Ministri Tare: Mbrojtja e të drejtave të njeriut, sundimi i ligjit dhe qeverisja e mirë, prioritete kyçe në rrugën drejt BE

Albanian

Zëvendësministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Agron Tare, mori pjesë në Takimin e Nivelit të Lartë të sesionit të 46-të të Këshillit për të Drejtat e Njeriut (KDNJ) të Organizatës së Kombeve të Bashkuara që u mbajt më 22-24 shkurt 2021, në format virtual.

Xhaçka: Shqipëria ka bërë gjithçka i është kërkuar, radhën e ka BE

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë fjalës së saj në Kuvend i ka kërkuar Bashkimit Evropian të vlerësojë reformat e arritura nga Shqipëria dhe të mbajë premtimin sa i takon integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE.

Ministrja Xhaçka bisedë telefonike me zv.sekretarin Reeker: Marrëdheniet me SHBA, gur themeli i politikës sonë të jashtme

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një bisedë telefonike me zv.sekretarin amerikan të Byrosë së Çështjeve Evropiane dhe Euro-Aziatike, Philip Reeker.

Takimi me homologun polak/ Xhaçka: Integrimi i Ballkanit Perëndimor, rëndësi strategjike për BE

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi këtë të premte një takim online me Ministrin për Punët e Jashtme të Republikës së Polonisë, Zbigniew Rau.

Ministrja Xhaçka uron Kosovën për 13-vjetorin e pavarësisë

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka uruar Republikën e Kosovës e cila feston sot 13-vjetorin e pavarësisë.

Shqipëria i bashkohet nismës kanadeze, Xhaçka: Ndalimet Arbitrare s’duhen përdorur si mjet për politikën e jashtme

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në shpalljen e Deklaratës Kundër Ndalimit Arbitrar në Marrëdhëniet Shtet me Shtet, me ftesë të Ministrit të Jashtëm të Kanadasë.

Xhaçka uron LVV për fitoren: Shqipëria do të vazhdojë të jetë mbështetëse e palëkundur e Kosovës

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka uruar partinë e Lëvizjes Vetëvendosje për fitoren në zgjedhjet e zhvilluara në Kosovë.

Xhaçka takon homologun hungarez: Integrimi i rajonit forcon sigurinë e BE

Albanian
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti në një takim, Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Hungarisë, Péter Szijjártó, i cili zhvilloi një vizitë një-ditore në Shqipëri.
 

Xhaçka – Korčok: Shqipëria përmbushi detyrimet, hapja e negociatave rrit besueshmërinë e BE

Albanian
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti në një takim Ministrin për Punët e Jashtme dhe Evropiane të Sllovakisë, Ivan Korčok.
 

Fjala e MEPJ Olta Xhacka gjatë shpalljes së Deklaratës kundër Ndalimeve Arbitrare në Marrëdhëniet Shtet me Shtet 15 shkurt 2021

Albanian

Unë dua të përgëzoj Kanadanë dhe sigurisht ju dhe ekipin tuaj, për këtë iniciativë të guximshme dhe për të gjithë punën që keni bërë në promovimin e Deklaratës kundër Ndalimeve Arbitrare në Marrëdhëniet Shtet me Shtet.

Pages

Adresa

Plateia “Arch.Spyridonas” ,13, Odos “Anastasiou Zini”,
12, T.K. 45444, Ioannina, Greece

Tel / Fax

Tel. +30 26510 21330 +30 26510 22636
Fax. +30 26510 37768
Nr. i emergjences: +306971533398

E-MAIL

consulate.ioanina@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00