Articles

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

Albanian

Ministrja e Administratës Publike dhe Vetëadministrimit Lokal, Marija Obradoviq, gjatë seancës së sotme të Kuvendit të Serbisë, ka deklaruar për propozimin e Kuvendit Komunal të Bujanocit, që Ministri Gent Cakaj, të shpallet “Qytetar Nderi” i Bujanocit.

Cakaj takon familjen Fazliu

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti në një takim, në Tiranë, familjen Fazliu.

Njoftim mbi kalimin në pikën kufitare Kakavijë

Albanian

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën me dije se në bazë të një njoftimi të Autoriteteve të Policisë greke, do të ketë një ndërprerje të punës, duke filluar nga ora 07:00 e ditës së sotme, deri në orën 07:00 të datës 25 nëntor.

Cakaj takon Shaip Kamberin: Shprehëm shqetësimin për proceset gjyqësore ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi një takim me një prej përfaqësuesve politik të Luginës së Preshevës, z. Shaip Kamberi.

Cakaj takon Ignazio Cassis: Me Zvicrën është këmbyer mbështetja për kandidaturat si anëtare jo të përhershme të Këshillit të Sigurimit

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti sot në një takim në Tiranë, Ministrin e Jashtëm të Zvicrës, Ignazio Cassis.

Fshirja e adresave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës/ Cakaj dhe Haradinaj-Stublla thirrje institucioneve: Veproni për ta parandaluar këtë proces

Albanian

Nëpërmjet një deklarate të përbashkët, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla kanë shprehur shqetësimin e thellë lidhur me procesin e fshirjes së qëllimshme të adresave të shqiptarëve në

Zëvendës Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme z. Agron Tare merr pjesë në aktivitetin e AP të OSBE-së “30-Vjetori i Kartës së Parisit: Një Perspektivë Parlamentare

Albanian

Zëvendës Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, z. Agron Tare, mori pjesë në aktivitetin e organizuar më 20 nëntor 2020 nga Asambleja Parlamentare e OSBE-së “30-Vjetori i Kartës së Parisit: Një Perspektivë Parlamentare”.

Lëvizja drejt Greqisë / MEPJ njofton mbi kufizimet

Albanian

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën me dije se Qeveria greke ka njoftuar në lidhje me kufizimet e hyrjes në rrugë tokësore të udhëtarëve drejt Greqisë, përfshirë pikat kufitare me Shqipërinë. Lajmi është bërë i ditur nga Zëdhënësit Qeveritar, Stelios Petsas.

Gent Cakaj shpallet ‘qytetar nderi’ i Bujanocit

Albanian

Kuvendi Komunal në Bujanoc, i përkrahur nga iniciativa e 26 këshilltarëve shqiptarë, shpallën sot “Qytetar Nderi të Bujanocit” Ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj.

Cakaj telefonon homologen norvegjeze: Mirënjohje për mbështetjen e vazhdueshme politike dhe teknike për Shqipërinë

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi një bisedë telefonike me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide.

Pages

Adresa

Plateia “Arch.Spyridonas” ,13, Odos “Anastasiou Zini”,
12, T.K. 45444, Ioannina, Greece

Tel / Fax

Tel. +30 26510 21330 +30 26510 22636
Fax. +30 26510 37768
Nr. i emergjences: +306971533398

E-MAIL

consulate.ioanina@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00