Articles

Ministri Bushati takon Presidentin e Bullgarisë dhe merr pjesë në Sesionin Ministerial të Këshillit të Evropës, në Sofje

Albanian

Në ditën e dytë të qëndrimit në Bullgari, Ministri Bushati u takua me Presidentin e Bullgarisë, Rosen Plevneliev dhe mori pjesë në Sesionin e 126-të të Ministerialit të Këshillit të Evropës, i cili zhvilloi punimet në Sofje. 
 

Ministri Bushati zhvillon vizitë në Republikën e Bullgarisë

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë në Bullgari ku u takua me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Bullgarisë Daniel Mitov, dhe Kryetaren e Kuvendit Tsetska Tsacheva.

Zhvillimi i rajonit Adriatiko-Jonian dhe anëtarësimi në BE: dy procese të ndërlidhura

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të Nismës Adriatiko-Joniane (Këshilli Adriatiko-Jonian) dhe të Strategjisë së Bashkimit Evropian për Rajonin Adriatiko-Jonian(EUSAIR). Krahas Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të rajonit të Adriatikut dhe Jonit, në takim mori pjesë edhe Komisionerja e BE-së për Politikat Rajonale, Corina Cretu.
 

Ministri Bushati zhvillon vizitë zyrtare në Portugali

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë zyrtare në Republikën Portugeze ku pati bisedime me Ministrin portugez të Punëve të Jashtme Augusto Santos Silva.
 
Gjatë takimit, dy ministrat konfirmuan vullnetin për të thelluar me tej marrëdhëniet dypalëshe si dhe për të dakordesuar një sërë marrëveshjesh që do të ndihmojnë në krijimin e një mjedisi më të favorshëm për bashkëpunimin ekonomik dhe do të dinamizojnë ndërveprimin në fusha si turizmi dhe trajnimi profesional. 
 

9 Maji dhe Europa që duam

Albanian

66 vjet më parë deklarata e ministrit të jashtëm të Francës Robert Schuman shërbeu si pikënisje për ndërtimin e themeleve të projektit që sot njihet si Bashkimi Europian. 

Në themel të këtij projekti, i pamundur për skeptikët dhe i vështirë edhe për më optimistët, qëndronin jo vetëm bashkëpunimi ekonomik por edhe objektiva të patjetërsueshme si paqja dhe siguria. 

MPJ përshëndet propozimin e KE për udhëtimin pa viza të qytetarëve të Kosovës në zonën Schengen

Albanian

MPJ e Shqipërisë përshëndet propozimin e Komisionit Evropian për udhëtimin pa viza të qytetarëve të Kosovës në zonën Schengen, si një hap të rëndësishëm në lehtësimin e kontakteve dhe forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Bashkimit Evropian.
 

Ministri Bushati zhvillon një vizitë pune në Berlin

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme DitmirBushati zhvilloi një vizitë zyrtare në Republikën Federale Gjermane ku pati një takim me Ministrin gjerman të Punëve të Jashtme, Frank – Walter Steinmeier. 

Gjatë bisedës, Ministrat rikonfirmuan edhe një herë marrëdhëniet e shkëlqyera që ekzistojnë midis Shqipërisë dhe Gjermanisë si dhe angazhimin e përbashkët për ta forcuar dhe intensifikuar më tepër këtë bashkëpunim për të gjitha çështjet me interes dypalësh dhe rajonal.

Ministri Bushati zhvillon takim me Ministrin austriak Kurz dhe merr pjesë në konferencën mbi zgjidhjen e mosmarrëveshjeve dypalëshe ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor - 27 prill 2016

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati zhvilloi takim me Ministrin Federal për Evropën, Integrimin dhe Punët e Jashtme të Republikës së Austrisë, Sebastian Kurz. Kjo vizitë vjen në një moment të veçantë për dy vendet që para pak ditësh kremtuan 60 vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve dypalëshe dhe dëshmon marrëdhëniet e shkëlqyera që ekzistojnë midis Shqipërisë dhe Austrisë. 

Ministrat Bushati dhe Tahiri zhvillojnë takim me komunitetin shqiptar të Greqisë së Veriut

Albanian

Në kuadër të vizitës në Selanik, ministrat Bushati dhe Tahiri zhvilluan një takim me komunitetin shqiptar që jeton në Greqinë e Veriut. Ministrat vlerësuan rolin e pazëvendësueshëm të komunitetit shqiptar në Greqi si një ure solide në forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe çmuan kontributin e tyre në zhvillimin ekonomik të Shqipërisë gjatë këtyre 25 viteve.

Zhvillohet në Selanik takimi i Ministrave të Jashtëm dhe të Brendshëm të Greqisë, Shqipërisë, Maqedonisë dhe Bullgarisë për krizën migratore

Albanian

Selanik, 21-22 prill 2016

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati dhe Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri morën pjesë në takimin e Ministrave  të Jashtëm dhe të Brendshëm të Greqisë, Shqipërisë, Maqedonisë dhe Bullgarisë për krizën migratore, që u zhvillua në Selanik.

Pages

Adresa

Plateia “Arch.Spyridonas” ,13, Odos “Anastasiou Zini”,
12, T.K. 45444, Ioannina, Greece

Tel / Fax

Tel. +30 26510 21330 +30 26510 22636
Fax. +30 26510 37768
Nr. i emergjences: +306971533398

E-MAIL

consulate.ioanina@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00