Articles

Xhaçka-McCluney: Përshpejtimi i arritjeve të Agjendës për vitin 2030, pritshmëria jonë nga reforma e RCS

Albanian

“Përshpejtimi i arritjeve të Agjendës për vitin 2030 është pritshmëria kryesore nga reforma e RCS”.

Xhaçka me kreun e OSBE-së në Shqipëri: Përparësia jonë, integrimi evropian dhe hapja e negociatave!

Albanian

“Përparësia kryesore e vendit tonë, mbetet konsolidimi i procesit të integrimit evropian në hapjen e negociatave dhe vazhdimi i pajtueshmërisë me “acquis”, ku është investuar një punë e pakursyer politike, diplomatike dhe institucionale e Qeverisë”.

Situata nga pandemia/ Xhaçka takon ambasadorin italian: Duhet të koordinojmë hapat drejt heqjes së kufizimeve

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi këtë të enjte një takim me ambasadorin e Italisë në Tiranë, z. Fabrizio Bucci.

Xhaçka takon Yuri Kim: Partnershipi me SHBA mbetet themeli i politikës sonë të jashtme

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Yuri Kim.

Anëtarësimi në BE, Xhaçka – Varhelyi: Brenda vitit të miratohet korniza negociuese

Albanian

8 janar 2021 – Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka zhvilloi këtë të premte një takim virtual me Komisionerin për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, z. Oliver Varhelyi.

Anëtarësimi në BE, Xhaçka – Varhelyi: Brenda vitit të miratohet korniza negociuese

Albanian

8 janar 2021 – Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka zhvilloi këtë të premte një takim virtual me Komisionerin për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, z. Oliver Varhelyi.

Xhaçka: Kjo ministri duhet të shkëlqejë në çdo drejtim, është shëmbëlltyra e shtetit shqiptar

Albanian

I nderuar Kryeministër,
I dashur Genti,
Thonë që fillimi i vitit është një moment shumë i mirë për të nisur projekte të reja. Por ka projekte e projekte dhe kjo detyrë që më është besuar këtë fillimviti është padyshim një sfidë e jashtëzakonshme për mua.
Por, duke qenë që edhe unë, ashtu si shumë qytetarë shqiptarë e qytetarë nga mbarë bota, e shoh 2021 si një vit shprese pas një viti plot vështirësi e dramë si ky që lamë pas, jam optimiste.

Xhaçka në krye të MEPJ, Rama: Të tjera arritje në diplomaci

Albanian

U zhvillua në MEPJ ceremonia e dorëzimit të detyrës të ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme. Pas gati dy vjet në krye të këtij dikasteri, Gent Cakaj i’a ka dorëzuar Olta Xhaçkës detyrën e ministrit të MEPJ.

Cakaj zhvillon mbledhje virtuale me Eliot Engel: T’i jepet vëmendja e duhur Kosovës

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj zhvilloi sot një mbledhje virtuale me Kongresmenin Eliot Engel.

Kërkesat e Këshillave Kombëtarë Shqiptarë/ Cakaj: Kemi vendosur ta ndajmë ndihmën financiare për shqiptarët në rajon

Albanian

Në kuadër të mbështetjes së shqiptarëve në rajon, veçanërisht shqiptarëve që jetojnë në Mal të Zi dhe në Luginën e Preshevës, qeveria shqiptare ka vendosur të ndajë ndihmën financiare në disa projekte, sipas kërkesave të Këshillave Kombëtarë Shqiptarë.

Pages

Adresa

Plateia “Arch.Spyridonas” ,13, Odos “Anastasiou Zini”,
12, T.K. 45444, Ioannina, Greece

Tel / Fax

Tel. +30 26510 21330 +30 26510 22636
Fax. +30 26510 37768
Nr. i emergjences: +306971533398

E-MAIL

consulate.ioanina@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00