Articles

Xhaçka në Ministerialin e OSBE-së: Ballkani i Hapur, mjet efektiv për bashkëpunimin dhe dialogun mes vendeve

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, drejtoi sesionin e Këshillit Ministror të OSBE-së që u mbajt në Suedi, në cilësinë e trojkës kryesuese të kësaj organizate për vitet 2019-2021.
Ministrja Xhaçka e cilësoi nismën 'Ballkani i Hapur' si një mjet efektiv për të luftuar pasigurinë dhe paqëndrueshmërinë, që po rriten gjithnjë e më shumë në hapësirën e OSBE-së. 
Sipas saj, bashkëpunimi dhe dialogu janë e vetmja mënyrë për t'i dhënë fund konflikteve dhe t'i hapin rrugë negociatave. 

Ministeriali i NATO, Xhaçka: Ballkani Perëndimor, të përfshihet në konceptin strategjik të Aleancës

Albanian

Ministrja e Punëve të Jashtme, Znj. Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e Këshillit të Atlantikut të Veriut (NAC), në format të Ministrave të Punëve të Jashtme, takim ky i cili po zhvillohet në Riga, Letoni, me pjesëmarrjen e Sekretarit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken dhe Sekretarit të Përgjithshem të NATO-s, Jens Stoltenberg.
Në ndërhyrjen e saj, Ministrja për Evropën dhe Punëve të Jashtme, Znj. Olta Xhaçka nënvizoi rëndësinë e veçantë të integrimit të plotë Euroatlantik. 

Projekti i Përbashkët Rajonal, Xhaçka: BE të mbështesë rajonin njëlloj si po mbështet Fondin e Ballkanit Perëndimor

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në eventin lançues të Projektit të Përbashkët Rajonal, BE - Fondi i Ballkanit Perëndimor.
Ministrja Xhaçka tregoi mbështetjen e saj ndaj Fondit të Ballkanit Perëndimor, duke e cilësuar atë si një instrument të rëndësishëm që synon promovimin e bashkëpunimit rajonal.

Austria mbështet Shqipërinë dhe MV: Të mbahet sa më parë Konferenca e Parë Ndërqeveritare me BE

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti sot në takim Ministrin Federal për Evropën dhe Çështjet Ndërkombëtare të Republikës së Austrisë, Michael Linhart, i cili po zhvillon një vizitë dy ditore në Shqipëri.
Ministrja Xhaçka vlerësoi Austrinë për angazhimin e saj të vazhdueshëm dhe mbështetjen pa rezerva të procesit të integrimit dhe reformave të rëndësishme, duke e cilësuar Austrinë si një prej zërave më të fuqishëm në mbështetje të integrimit të Shqipërisë në BE.

Marrëveshja për programin e mbështetjes ndërkufitare, Xhaçka: Fokus zhvillimit social dhe ekonomik të zonave ndërkufitare me Kosovën

Albanian

Në fjalën e saj pas mbledhjes së qeverisë, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, deklaroi se është miratuar marrëveshja për programin e mbështetjes ndërkufitare mes Shqipërisë, Kosovës dhe Komisionit Evropian i cili përcakton alokimin e fondeve për vitin 2020.
Ministrja Xhaçka theksoi se fondi i përcaktuar për këtë marrëveshje synon që t’i vijë në ndihmë zhvillimit social dhe ekonomik të zonave ndërkufitare me Kosovën. 

Ceremonia e ngritjes se flamurit shqiptar ne Komanden e Pergjithshme te Trupave te Dislokueshme te NATO-s ne Greqi.

Albanian

Me rastin e përvjetorit të Ditës së Pavarësisë të Republikës së Shqipërisë, Komanda e Përgjithshme e Trupave të Dislokueshme të NATO-s në Greqi, NRDC_GR, organizoi ceremoninë e ngritjes së Flamurit shqiptar. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin përfaqësues të vendeve anëtare të NATO-s, Konsulli i Përgjithshëm i RSH-së në Selanik, stafi i Konsullatës si dhe përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Selanik.

Strehimi i afganëve, Sekretari Amerikan i Shtetit letër Ministres Xhaçka: Mirënjohës për kontributin e dhënë, besimplotë në vazhdimin e partneritetit strategjik

Albanian

Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Antony J. Blinken, përmes një letre dërguar Ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, shprehur mirënjohjen për kontributin e dhënë nga Shqipëria në strehimin e qytetarëve afganëve, gjatë dy muajve të fundit.

Ministrja Xhaçka takon Clement Beaune: E ardhmja e Shqipërisë, në Bashkimin Evropian

Albanian

Në kuadër të pjesëmarrjes në Sesionin e 41-të të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një takim me Sekretarin e Shtetit për Çështjet Evropiane të Francës, Clément Beaune. 
Në këtë takim u shkëmbyen mendime për një bashkëpunimin më të ngushtë dypalësh, për t’i dhënë këtyre marrëdhënieve një dimension të ri, shumë më ambicioz, qoftë në shkëmbimet ekonomike, politike, kulturore, por edhe në kuadër të proceseve integruese, posaçërisht atij të integrimit evropian të Shqipërisë. 

Xhaçka takon Drejtoreshën e Përgjithshme të UNESCO: Shqipëria mbështet reformat e ndërmarra nga kjo organizatë

Albanian

Në kuadër të pjesëmarrjes në Sesionin e 41-të të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një takim me Drejtoreshën e Përgjithshme të UNESCO-s, Audrey Azoulay. 
Në këtë takim u shkëmbyen mendime mbi nevojën e një reforme të thellë institucionale të UNESCO-s, për një organizatë më të fortë, efiçente dhe moderne dhe vlerësim të rolit dhe kontributit Drejtoreshës Azoulay, në këtë kuadër. 

Ambasadori shqiptar Igli Hasani merr pozicionin e rëndësishëm në OSBE

Albanian

Ambasadori i Republikës së Shqipërisë, Igli Hasani, në misionin e OSBE-së në Vjenë tashmë i dorëhequr është emëruar Koordinator Ekonomiko-Ambiental i OSBE-së. 
Ky pozicion është më i larti i mbajtur ndonjëherë nga një shqiptar në Organizatën për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë. 
Igli Hasani drejtoi misionin e Shqipërisë në OSBE, nga janari i vitit 2018 deri më nëntor të 2021, kohë gjatë së cilës Shqipëria pati edhe presidencën e rradhës së OSBE-së.

Pages

Adresa

Tsimiski 43, TK 54623
Thesaloniki-Greece

Tel / Fax

Tel. 0030 2310257598
Fax.0030 2310 222571
Nr. emergjences : 00 30 6 983661224

E-MAIL

consulate.thesaloniki@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
8:30 - 16:30