Articles

Mbi aktivitetin e mbajtur prane Universitetit Aldo Moro

Albanian

Diten e marte,nje nga shtepite botuese me te njohura ne Itali, Laterza ,ne bashkepunim me Fakultetin e Shkencave Politike te Universitetit te Barit promovuan kolanen  “Prima della fine”-Le relazioni italiano-albanesi nella fase conclusiva della Guerra fredda,me autor Paolo Rago. E organizuar ne tre tekste,vepra trajton marredheniet italo-shqiptare ne periudhen pas prishjes se marredhenieve te Shqiperise me Kinen (1978) e deri ne fund te Luftes se Ftohte.

KONSULLI I PERGJITHSHEM TAKON PREFEKTEN E LECCE-S DHE KRYETARIN E BASHKISE SE KETIJ QYTETI.

Albanian

Konsulli i Pergjithshem, prof. Arjan Vasjari u takua diten e marte me Prefekten e Lecce-s Maria Rosa Trio dhe Kryetarin e Bashkise se ketij qyteti Carlo Salvemini. Me te dy bashkebiseduesit u nenvizua natyra e vecante e marredhenieve vellazerore mes dy popujve tane e cila eshte ushqyer ne keto tridhjete vjete lirie nga mikpritja dhe mirenjohja. “Thuhet se, ashtu si individet edhe popujt njihen ne caste kulmore. Saktesisht kjo ka ndodhur edhe ne marredheniet e shqiptareve me italianet.

Takimi i Konsullit te Pergjithshem prof.Arjan Vasjari me Presidentin e Rajonit te Puglia-s, Michele Emiliano.

Albanian

Diten e enjte,dt 21 korrik,Konsulli I Pergjithshem,prof.Arjan Vasjari u prit ne Pallatin e Presidences se Rajonit te Puglia-s,nga Presidenti i Rajonit te Puglia-s, Michele Emiliano.

Takimi i Konsullit te Pergjithshem prof.Arjan Vasjari me Prefekten dhe Kryebashkiakun e Brindisi-t.

Albanian

Konsulli I Pergjithshem prof.Arjan Vasjari u takua me Prefekten e Brindisit dr.Carollina Bellantoni si

dhe me Kryetarin e Bashkise se ketij qyteti Riccardo Rossi. Bashkebiseduesit nenvizuan historine e

shkelqyer te marredhenieve mes dy vendeve dhe perspektiven e tyre.Konsulli i Pergjithshem kujtoi

kontributin dhe rolin esencial ne konsolidimin e ketyre marredhenieve te shqiptareve qe zgjodhen

Italine si atdheun e tyre te dyte.Qofte Prefektja Bellantoni,qofte Kryetari i Bashkise vleresuan

INTERVISTA E KONSULLIT TE PERGJITHSHEM ARJAN VASJARI PER GAZETEN "LA REPUBBLICA".

Albanian

Accademia delle arti, 1990. «L’anno del grande cambiamento.     La nostra Accademia era il covo della protesta, il nostro primo ministro Edi Rama uno dei più importanti professori antiregime, in prima linea. Ricordo con nostalgia quel periodo in cui mancava tutto, ma non certo l’entusiasmo sopito fino ad allora e poi esploso già alla fine del 1989. Avevo 23 anni». Arjan Vasjari, il nuovo console generale d’Albania per il Sud Italia, raccoglie i ricordi e li rende ponte di verso il futuro delle relazioni tra Albania e Italia, con uno speciale amore per la Puglia, per diverse ragioni.

KONSULLI I PERGJITHSHEM ARJAN VASJARI ME FEMIJET SHQIPTARE TE "LE ACQUILE DI SETA"

Albanian

Bashkë me Konsullin Vasjari edhe arqipeshkvi I Arqidioqezes Tiranë-Durrës, imzot Arjan Dodaj si dhe arqipeshkvi I Bari-Bitonto imzot Giuseppe Satriano.
 

KONSULLI I PERGJITHSHEM TAKON PRESIDENTEN E KESHILLIT TE RAJONIT TE PUGLIA-s

Albanian

Dje Konsulli i Pergjithshem prof. Arjan Vasjari u prit ne nje takim nga Presidentja e Keshillit te Rajonit te Puglia-s, Loredana Capone. Presidentja Capone e njohu fillimisht zotin Vasjari me projektet ne proces mes Shqiperise dhe Rajonit te Puglia-s duke theksuar rendesine e tyre per te dyja vendet. “Jemi te percaktuar qarte-tha Presidentja-qe keto projekte te realizohen plotesisht jo vetem si shenje efektiviteti por, edhe si prove e forcimit te metejshem te marredhenieve mes nesh”.

KONSULLI I PERGJITHSHEM, PROF. ARJAN VASJARI U TAKUA ME PREFEKTEN E BARIT, ANTONIA BELLOMO DHE KUESTORIN E POLICISE SE BARIT, GISEPPE BISOGNO.

Albanian

1- Ne takimin me prefekten Bellomo, pasi u nenvizua rendesia strategjike e marredhenieve mes Shqiperise dhe Italise, u theksua se, ne kete moment te daljes nga pandemia lind nevoja per te ristartuar ne nje nivel, cilesisht te ri, raportet mes Shqiperise dhe Rajonit te Puglias, dhe kryeqendres se ketij rajoni, Barit, si pika kryesore e shkembimit te mallrave dhe njerezve mes dy vendeve. Konsulli Vasjari i kerkoi prefektes Bellomo mbeshtetjen e saj per kete stad te ri cilesor ku duhet te shkojme ne marredheniet mes nesh.

Mbi Programin “Puglia-Albania, Joint for Future-Tirana European Youth Capital 2022”

Albanian

Dje përmes një konference shtypi në mjediset e Rajonit të Puglia-s, startoi Programi “Puglia-Albania, Joint for Future-Tirana European Youth Capital 2022”. Programi është vijim i Memorandum of Understanding mes Rajonit të Puglia-s dhe Bashkisë së Tiranës firmosur pak kohë më parë. Programi përfshin një seri iniciativash të ndërmarra nga Rajoni i Puglia-si bashkëshoqëruese e Tiranës në këtë vit mjaft të rëndësishëm për kurrikulën dhe të ardhmen e saj.

KONSULLI I PERGJITHSHEM TAKON KOMANDANTIN E GUARDIA DI FINANZA TE RAJONIT TE PUGLIA-S

Albanian

Ditën e mërkurë , dt. 27 prill, Konsulli i Përgjithshëm, prof. Arjan Vasjari, u prit në një takim nga Komandanti i Guardia di Finanza i Rajonit të Puglia-s, Gjeneral Francesco Mattano. Konsulli i Përgjithshëm e falenderoi Komandantin Mattano për asistencën dhe mbështetjen e jashtëzakonshme  profesionale, logjistike dhe materiale që Guardia di Finanza i ka dhënë  autoriteteve ligjzbatuese shqiptare që prej vitit 1997 në luftën ndaj fenomeneve kriminale të trafikut të qënieve njerëzore, armëve dhe drogës.

Pages

Adresa

Via: Pasquale Villari, N.50,
70122 Bari, (BA)

Tel/ Fax

Nr. cel: 0039/0808976960

Nr. i emergjencës: 0039/ 3477824384

E-MAIL

consulate.bari@mfa.gov.al

Për komunikim me qytetarët: konsullore.bari@mfa.gov.al

OPENING TIMES

Monday to Friday
09:00 - 17:00