Shërbime konsullore për shqiptarët që jetojnë në ishujt e Greqisë, mbyllet me sukses projekti “Ishujt 2023”

Ka përfunduar me sukses projekti “Ishujt 2023” për ofrimin e shërbimeve për pajisje me dokumente biometrikë për të gjitha kërkesat e dërguara nga shtetasit shqiptarë me banim në Kretë, Rodos dhe ishujt përreth. Brenda periudhës 24-29 prill 2023, janë ofruar gjithsej 809 shërbime

 

Xhaçka–Roswall: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE vendimtar për sigurinë e Evropës

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti në një takim Ministren për Çështjet e Bashkimit Evropian të Suedisë, Jessika Roswall. Ministrja Xhaçka vlerësoi vizitën e Ministres Roswall në Shqipëri, teksa u shpreh se ky takim rikonfirmon faktin se Suedia i njeh arrit

 

100-vjetori i vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Turqi, Zv/Ministrja Fino takon homologun turk Mehmet Kemal Bozay

Në kuadër të 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Turqisë, Zëvendësministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Megi Fino, ka zhvilluar një takim me Zëvendësministrin për Punët e Jashtme të Republikës së Turqisë, Mehmet Kemal Bozay. Dy zyrt

 

Ministrja Xhaçka takon homologun kroat Gordan Grlic-Radman

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka pritur në një takim Ministrin për Punët e Jashtme dhe Çështjet Evropiane të Kroacisë, Gordan Grlic-Radman. Ministrja Xhaçka vlerësoi arritjet e Kroacisë pas anëtarësimit në Bashkimin Evropian, teksa theksoi se Kroacia do v

 

Adresa

Plateia “Arch.Spyridonas” ,13, Odos “Anastasiou Zini”,
12, T.K. 45444, Ioannina, Greece

Tel / Fax

Tel. +30 26510 21330 +30 26510 22636
Fax. +30 26510 37768
Nr. i emergjences: +306971533398

E-MAIL

consulate.ioanina@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00