Articles

Ministri i Shëndetësise vizitë pune në Stamboll

Albanian

Ditën e shtunë, më datë 16 Nentor 2013, Ministri i Shëndetësisë i R.SH. Z. Ilir Beqja, u takua në Stamboll me homologun e tij, Z. Mehmet Müezzinoğlu.

Gjatë takimit, të dy Ministrat trajtuan çështje dypalëshe në fushën e shëndetësisë.

Vizitë pune e Ministrit Veliaj në Stamboll

Albanian

Më datën 7 nëntor 2013, Ministri i Rinisë dhe Mirëqënies Sociale, Z. Erion Veliaj, me ftesë të Kombeve të Bashkuara ka marrë pjesë në konferencën me temë ‘Konsultimi Rajonal mbi Axhendën e Zhvillimit post 2015’,organiauar në Stamboll në bashkëpunim me Ministrinë e Zhvillimit të Turqisë.

Z. Veliaj pati një takim të veçantë dypalësh me Ministrin Turk të Zhvillimit, Z. Cevdet Yılmaz. Dy Ministrat trajtuan çështje konkrete të marrëdhenieve dhe të bashkëpunimit dypalësh

Ministri Haxhinasto i pranishem ne ceremonine e inagurimit te projektit "Marmaray

Albanian

Me ftesë të veçantë të Ministrit të Transporteve të Turqisë, z. Binali Yıldırım, Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës të vendit tonë, z. Edmond Haxhinasto ka marrë pjesë në ceremoninë e inagurimit të projektit tejet të rëndësishëm, të cilësuar si “projekti i Shekullit” nga autoritetet më të larta të Turqisë, “Marmaray”. Gjatë këtij aktiviteti dhe takimeve zyrtare në Stamboll z. Haxhinasto është shoqëruar nga Konsulli i Përgjithshëm.

Takim me përfaqësuesin e MPJ për Stambollin

Albanian

Në takimin e radhës me përfaqëuesin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë në Stamboll, Ambasadorin Mehmet Dönmez, u shqyrtua intensifikimi i bashkëpunimit dhe bashkërendimi ynë i mëtejshëm. Gjithashtu, shprehëm mirënjohjen për mbështetjen e z. Dönmez në mbarëvajtjen e funksionimit të aktivitetit të përfaqësisë sonë.

Ministri i Punëve të Brendshme Z. Tahiri takon homologun Z. Gyler

Albanian

Ministri i Punëve të Brendshme, Z. Saimir Tahiri, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Turqi, me ftesë të homologut të tij turk, Muammer Gyler. Bisedimet dypalëshe janë fokusuar te ndihma që policia turke do t’i japë asaj shqiptare, me synim rritjen e efikasitetit për rivendosjen e rendit dhe qetësisë publike, si dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe trafiqeve të paligjshme.

Takim me kryetarin e Bashkisë së Bayrampaşa-së

Albanian

Konsulli i Përgjithshëm me Drejtorin e Qëndrës Kulturore të Kosovës vizituan kryetarin e Bashkisë së Bayrampaşa-së, z. Atila Aydiner, ku trajtuan çështje të bashkëpunimit kulturor të vendeve tona.

Vazhdon bashkëpunimi i ngushtë me Drejtorinë e Policisë së Stambollit

Albanian

Konsulli i Përgjithshëm dhe Oficeri i Kontaktit i Policisë së Shtetit vizituan Departamentin e Marrëdhënieve me Jashtë të Policisë së Stambollit, në kuadër të intensifikimit të mëtejshëm të bashkëpunimit e bashkërendimit në çështje specifike.best antivirus software

Ministri Bushati pret Ministrin Davutoglu

Albanian

Sot, Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati, priti në një takim, homologun turk, z.

Ministri Bushati pret Ministrin Davutoglu

Albanian

Sot, Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati, priti në një takim, homologun turk, z.

Shkëmbim eksperience dhe bashkëpunim intensiv ndërmjet Konsullatave të Shqipërisë dhe Kosovës në Stamboll

Albanian

Në ambientet e Konsullatës sonë u zhvillua një takim me pjesëmarrje të gjerë të personelit të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Shqipërisë dhe Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës.
Gjatë këtij takimi vëllazëror u shkëmbyen eksperienca në kuadër të veprimtarisë së përditshme me fokus në veprimtarinë konsullore. Gjithashtu, u trajtuan ide të ndryshme në kuadër të bashkërendimit e bashkëpunimit të ngushtë mes dy përfaqësive.

Pages

Adresa

Adnan Saygun Cd. Uydu
Sk. Gündeş Apt. No:4/14 Ulus
Istanbul

Tel / Fax

Tel: +90 212 244 32 56
Fax: +90 212 244 32 38
Raste emergjente nr.
Tel: +00905396566219

E-MAIL

consulate.istanbul@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00
Veprime Konsullore
10:00 - 12:30