Fjala e ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, Sh.T.Z. Petrit Malaj në pritjen me rastin e Pavarësisë 111 së Shqipërisë

E nderuar Presidente e Republikës së Kosovës, Sh.S.Znj. Vjosa Osmani, I nderuar Kryeministër i Republikës së Kosovës, Sh.T.Z Albin Kurti, E nderuar Ministre për Punët e jashtme dhe Diasporës, Znj.Donika Gërvalla E nderuar Ministre e Shtetit për Marrëdhënie me P

 

Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj dorëzoi letrat kredenciale tek Presidentja e Republikës së Kosovës Znj. Vjosa Osmani

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri i Republikës së Shqipërisë, Petrit Malaj, të cilin e uroi për detyrën dhe shfaqi shpresën se gjatë mandatit të tij do të intensifikohen edhe më tej marrëdhëniet bilaterale në mes të dy

 

Mësimi i gjuhës shqipe me tekst të unifikuar në të gjitha shkollat e Shqipërisë dhe Kosovës, falë Abetares së Përbashkët Unike

Abetarja e Përbashkët Unike, zotim i përbashkët i dy qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës, është jetësuar tashmë në një tekst të shumëpritur për nxënësit shqiptarë të Shqipërisë, Kosovës e kudo ata ndodhen, i cili u përurua sot në një event të posaçëm në kryeqytet, në v

 

Kosova mikpret tryezën e përbashkët të dy qeverive në mbledhjen e tyre të radhës

Mbledhja e përbashkët e radhës mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë, u zhvillua sot në Prishtinë, nën bashkëdrejtimin e Kryeministrit Edi Rama dhe Kryeministrit Albin Kurti, si dhe me pjesëmarrjen e ministrave, anëtarë të kabineteve respektive. Më herët, Kryeministri Edi Rama dhe delegaci

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
Qyteza Pejton, Rruga Mujo Ulqinaku
18 Prishtine

Tel / Fax

Tel. + 383 38 248208
Fax. + 383 38 248 209
Nr. i emergjences:+383 45 618 618

E-MAIL

embassy.pristina@mfa.gov.al