Takimi i NATO-s për Ukrainën, Ministrja Xhaçka: Duhet bërë më shumë, lufta rrezikon paqen dhe sigurinë e gjithë Evropës

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e jashtëzakonshëm të Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s, që u mbajt në Bruksel. Ministrja Xhaçka theksoi se duhet bërë më shumë që të ndalet sulmi i pajustifikuar mbi Ukrainën. S

 

Agresioni ndaj Ukrainës, Asambleja e Përgjithshme miraton rezolutën e propozuar nga Shqipëri dhe SHBA

Pas tre ditësh diskutimesh, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi sot me shumicë të qartë votash rezolutën mbi agresionin ndaj Ukrainës. Në një postim në Twitter, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, theksoi se kjo është një shenjë e qartë se Putin duhet t

 

Ministrja Xhaçka prezanton sanksionet e Shqipërisë ndaj Rusisë: Gati të ofrojmë ndihma në materiale ushtarake dhe spitalore për Ukrainën

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, në një deklaratë për mediat, prezantoi paketën e sanksioneve të ndërmarra nga qeveria shqiptare ndaj Rusisë. Ministrja Xhaçka theksoi se Shqipëria i është bashkuar paketës së masave shtrënguese të ndërmarra nga BE dhe se a

 

Ministeriali i OSBE, Ministrja Xhaçka: Të bashkojmë forcat për t’i qëndruar pranë Ukrainës në këto momente kritike

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e posaçëm në nivel ministror të Këshillit të Përhershëm të OSBE-së, që u mbajt në Vjenë. Ministrja Xhaçka theksoi se sulmi kundër Ukrainës është një krim dhe se Rusia do të mbajë përgjegjësin

 

Adresa

Përfaqësia e Përherëshme e Republikës së Shqipërisë në NATO
B-1110 Brussels- Belgium

Tel / Fax

Tel. +32 2 7072011
Fax. +32 2 707 2783
Nr. i emergjences: +32 2 7072011

E-MAIL

mission.nato@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00