Përurimi i Pllakatës Përkujtimore në kujtim të Shenjtores sonë Nënë Tereza.

Sot në Katedralen e qytetit Nitra u mbajt një Meshë e Shenjtë nga Nunci Apostolik Mons. Nicola Girasoli, e më pas së bashku me Ambasadorin e RSH në Sllovaki Z. Arten Hanku dhe të pranishmit, përuruan një Pllakatë Përkujtimore në kujtim të Shenjtores sonë Nënë Tereza dhe vizitës së

 

Paraqitja e Letrave Kredenciale

Në datë 24 Janar 2024, Ambasadori i Jashtëzakonshėm dhe Fuqiplotë i RSH në Republikën Sllovake, Z. Arten Hanku, i paraqiti Letrat Kredenciale Presidentes së Republikës Sllovake, Znj. Zuzana Čaputová. Pas Ceremonisë Protokollare, Ambasadori Hanku u prit në një takim personal nga Preside

 

Aktivitete të Ambasadës për një vjetorin e sulmit agresiv të Rusisë në Ukrainë

Sot në një vjetorin e sulmit agresiv të Rusisë në Ukrainë, Ambasadorja Enkeleda Mërkuri  mbajti një minutë heshtje, si dhe ndezi një qiri në ambientet e Ambasadës së Ukrainës në Bratislavë , në respekt të  qytetarëve ukrainas që humbën jetën në këtë luftë të padr

 

Sot, 1 vit nga agresioni rus në Ukrainë. Ne qëndrojmë përkrah Ukrainës!

Ambasada Shqiptare në Bratislavë iu bashkua sot Trupit Diplomatik të akredituar në Sllovaki në një deklaratë të përbashkët, ku dënon fuqishëm agresionin e vazhdueshëm të Rusisë kundrejt Ukrainë me kërkesën për  tërheqje të pakushtëzuar të forcave ruse nga territori i njoh

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ventúrska 277/16,
811 01 Bratislava

Slovak Republic

Tel / Fax

Tel: 004212 638 100 50
Emergency call:
00421 904 801 391

E-MAIL

embassy.bratislava@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00