Articles

AMBASADA E RSH–së PRANË SELISË SË SHENJTË PËRKUJTON NË VATIKAN 25-VJETORIN E VIZITËS SË SHËN GJON PALIT II NË SHQIPËRI

Albanian

Më datë 29 Maj 2018, me iniciativë të Ngarkuarës me Punë, znj. Majlinda Dodaj, Ambasada e Rsh-së pranë Selisë së Shenjtë, zhvilloi në Vatikan një aktivitet për të përkujtuar 25-vjetorin e Vizitës Apostolike në Shqipëri të Papa Shën Gjon Palit II.

TAKIM I TË NGARKUARIT ME PUNË NË SEKRETARINË E SHTETIT.

Albanian

E Ngarkuara me Punë, znj. Majlinda Dodaj u prit në një takim në Sekretarinë e Shtetit të Vatikanit, nga Imzot Antoine Camilleri – Nënsekretar për Raportet me Shtetet, si dhe nga Imzot Giovanni Gaspari – Përfaqësuesi i Sekretarisë së Shtetit për Ballkanin. Në fokus të bisedimeve, shpallja e ‘Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut’, dhe bashkëpunimi me Sekretarinë e Shtetit gjatë këtij viti. Gjatë bisedimeve, znj.

MESHA NË NDERIM TË SKËNDERBEUT NË KISHËN E SHQIPTARVE

Albanian

Më datë 28 janar 2018, në Kishën e Shën Gjonit të Malvës në Trastevere Ambasada e RSH-së në Vatikan në bashkëpunim me Dom Pasquale Ferraro – Kordinator Kombëtar i Katolikëve Shqiptar në Itali, organizuan Meshën e Shenjtë, në nderim të Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut me rastin e 550-të vjetorit të ndarjes nga jeta. I ftuar nderi në këtë Meshë të Shenjtë ishte Sh.T. Z. Pandeli Majko, Ministër i Shtetit për Diasporën.

KONFERENZA "RRËNJËT EVROPIANE TË SHQIPËRISË SË GJERGJ KASTRIOT SKËNDERBEUT".

Albanian

Më datë 26 janar 2018 Ambasada e RSh-së në Vatikan inauguroi “VITIN MBARËKOMBETARE TE SKENDERBEUT” me Konferencën “ RRËNJËT EVROPIANE TË SHQIPËRISË SË GJERGJ KASTRIOT SKËNDERBEUT” e cila u mbajt në prestigjozen “Sala Zuccari” të Senatit të Republikës Italiane.
Konferenca, e cila u zhvillua dhe nën Patronazhin e Senatit të Republikës, u inaugurua nga Shkëlqesia e Tij Imzot Francesco Canalini – Nunc Apostolik në Sekretarinë e Shtetit të Vatikanit,. si dhe nga Shkëlqesia e Nderuar Kardinali shqiptar Ernest Simoni.

HOMAZH NË SHTATOREN E HEROIT KOMBËTAR GJERGJ KASTRIOTI SKËNDERBEU

Albanian

Sot 550° vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ndër figurat më të rëndësishtme të shekullit XV-të. Heroi Kombëtar i Shqipërisë dhe i shqiptarve i cili duke mbrojtur vëndin e tij dhe vlerat e tij të krishtera, morale dhe fetare nga pushtimi osman, mori nga Papa Kalisti III emrat e Atletit të Krishtit dhe të Mbrojtësit të Besimit. Veprat e tij frymëzuan në shekujt artet letërsinë, rapsoditë dhe mbajtën gjallë shpirtin e lirisë tek shqiptarët.

TAKIM I TRUPIT DIPLOMATIK ME FRA’ GIACOMO DALLA TORRE DEL TEMPIO DI SANGUINETO

Albanian

Më datë 9 janar 2018, në ‘Vila Magistrale', Trupi Diplomatik i akredituar pranë Urdhërit të Maltës pati takimin tradicional me Luogotenentin e Mjeshtrit të Madh të Urdhërit të Maltës, Fra' Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguineto,i cili uroi Ambasadorët për një fillim të mbarë e të suksesshëm të vitit 2018.

TAKIMI TRADICIONAL I PAPA FRANÇESKUT ME TRUPIN DIPLOMATIK

Albanian

Më datë 8 janar 2018, Papa Françesku priti në Udiencën tradicionale, Trupin Diplomatik të akredituar pranë Selisë së Shenjtë. E pranishme në këtë takim dhe E Ngarkuara me Punë, znj. Majlinda Dodaj. Ati i Shenjtë u prit në hyrjen e tij në Sallën Regia të Pallatit Apostolik, nga duartrokitjet e ngohta të Ambasadorëve, takim i peste ky i Atit të Shenjtë me Trupin Diplomatik që nga emërimi i tij si Ipeshkvi i Romës, në vitin 2013. Ishte ky takim, një vështrim i 12-të muajve të kaluar mbi situatën aktuale, si dhe mbi qëllimim e Misionit të Kishës Katolike në botë.

PAPA FRANÇESKU KREMTON DITËN BOTËRORE TË PAQES.

Albanian

Më datë 1 janar 2018 e Ngarkuara me Punë, znj. Majlinda Dodaj, mori pjesë në ceremoninë e organizuar në Vatikan me rastin e Ditës së 51-të Botërore të Paqës .

KREMTIMI I KRISHTLINDJES NE VATIKAN

Albanian

Më datë 24 – 25 dhjetor 2017 E Ngarkuara me Pune znj. Majlinda Dodaj, mori pjesë në kremtimet me rastin e festave të Krishtlindjes të cilat u zhvilluan në Bazilikën e Shen Pietrit ne Vatikan. Në vigjiljen e Krishtlindjes më datë 24 dhjetor, u mbajt Mesha e Shenjtë e cila u celebrua nga Ati i Shenjtë Papa Françesku.

KREMTOHET MESHA E SHENJTE NGA IMZOT DONATO OLIVERIO

Albanian

Më datë 19 dhjetor 2017 pranë “Presepe dei Netturbini” me rastin e Festës së Krishtëlindjes, u kremtua Mesha e Shenjtë nga Imzot Donato Oliverio, Ipeshkvi arbëresh i Eparkis së Lungros në Kalabri. “Presepe dei Netturbini” ku janë të ekspozuara 2234 gurë të ardhur nga e gjithë bota, është realizuar në vitin 1972 e ndër personaliteteve të tjerë është vizituar edhe nga Nënë Tereza. Në këtë Meshë e pranishme dhe E Ngarkuar me Punë, znj. Majlinda Dodaj e cila pati mundësinë të takojë më tej dhe të shpreh urimet për Krishtëlindjen Ipeshkvit Donato Oliverio.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Via ottaviano 43, Scala B,
interno 3, 00192 Roma, Italia

Tel / Fax

Tel: +39 06 39721599
Fax: +39 06 39038231
Nr. i emergjences: +39 06 39721599

E-MAIL

embassy.vatican@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00