Ministrja Xhaçka pret Ministrat nga Irlanda dhe Finlanda, Xhaçka: Integrimi evropian është një nga detyrat e mëdha që Evropa duhet të përmbushë në këtë moment

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ka pritur sot në një vizitë zyrtare Ministrin e Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne dhe Ministren për Çështjet Evropiane dhe të Pronësisë së Finlandës, Tytti Tuppurainen. Ministrja Xhaçka i falenderoi p

 

Gjenocidi në Srebenicë, Ministrja Xhaçka mbështet nismën për ta shpallur 11 korrikun Ditë Përkujtimi

Në Kuvend është diskutuar sot për nismën për të shpallur 11 korrikun Ditën e Përkujtimi të Gjenocidit në Srebrenicë. Ministrja Xhaçka ka përgëzuar deputetët për nismën, teksa i bëri thirrje të gjithëve që ta miratojnë atë në respekt të viktimave. “Gjenocidi në Srebreni

 

Kryeministri Rama dhe Ministrja Xhaçka në konferencë për shtyp/ Rama për hapjen e negociatave: Ne e kemi bërë tonën dhe do vazhdojmë ta bëjmë tonën +-

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka patën një konferencë për shtyp ku iu përgjigjën një sërë pyetjesh për samitin e NATO-s dhe hapjes së negociatave me BE. Në fjalën e tij Kryeministri tha se ky samit ishte një mundësi e mirë për dis

 

Madrid, Ministrja Xhaçka takon homologun holandez: Të nisin sa më parë negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Holandës, Wopke Hoekstra. Të dy ministrat ndanë të njëjtin mendim për domosdoshmërinë e fillimit sa më të shpejtë të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë

 

Adresa

Tsimiski 43, TK 54623
Thesaloniki-Greece

Tel / Fax

Tel. 0030 2310257598
Fax.0030 2310 222571
Nr. emergjences : 00 30 6 983661224

E-MAIL

consulate.thesaloniki@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
8:30 - 16:30