Shqipëri – Vatikan, Xhaçka pret homologun Gallagher

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti në një takim Sekretarin e Vatikanit për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat Ndërkombëtare, SH.T. Imzot Paul Richard Gallagher. Ministrja Xhaçka vlerësoi qëndrimet e Selisë së Shenjtë për paqe në Ukrainë, teksa në

 

Takimi i KKIE, Ministrja Xhaçka: Falë bashkëpunimit efikas me BE, jemi një hap më afër Shqipërisë Evropiane

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë fjalës së saj në Këshillin Kombëtar të Integrimit Evropian, theksoi se Shqipëria vijon të jetë e përkushtuar ndaj agjendës së saj të reformave në BE. Sipas saj, kjo është një nga periudhat më të suksesshme të his

 

Konferenca e Forumit të Budapestit për BP, Ministrja Xhaçka takon Ministrin e Punëve të Jashtme të RMV Bujar Osmani

Në margjinat e Konferencës së Forumit të Budapestit për Ballkanin Perëndimor, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka u takua me Ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani. Dy ministrat vlerësuan se marrëdhëniet e shkëlqyera dhe pa asnjë

 

Forumi Ballkanik i Budapestit, Ministrja Xhaçka: Shohim sinjale pozitive nga BE, besimplotë për një përshpejtim të procesit të integrimit

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, deklaroi nga Forumi Ballkanik i Budapestit se rajoni sheh sinjale pozitive nga BE përsa i përket procesit të integrimit dhe se pritshmëria është që brenda 2023 vendi ynë do të arrijë të mbajë Koferencën e Dytë Ndërqeveritare.

 

Adresa

Tsimiski 43, TK 54623
Thesaloniki-Greece

Tel / Fax

Tel. 0030 2310257598
Fax.0030 2310 222571
Nr. emergjences : 00 30 6 983661224

E-MAIL

consulate.thesaloniki@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
8:30 - 16:30