Articles

Bushati në takimin e Këshillit Ministror të OSBE-së: Shqipëria, e angazhuar në kontributin e saj për paqe dhe stabilitet në rajon

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Milano për të marrë pjesë në punimet e takimit të 25-të të Këshillit Ministror të OSBE-së. Ministrat e Jashtëm diskutuan mbi rolin e Organizatës, përpjekjet e përbashkëta për zgjidhjen e konflikteve dhe adresimin e sfidave me të cilat përballet sot siguria dhe stabiliteti në hapësirën e OSBE-së.

Vendet aleate në NATO ritheksojnë rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për sigurinë e Evropës

Albanian

Më 4 dhe 5 dhjetor, Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s u mblodhën në Bruksel, ku diskutuan një sërë çështjesh të rëndësishme për sigurinë e Aleancës, përfshirë situatën në Detin Azov, Ballkanin Perëndimor, situatën në Afganistan si dhe qasjen e Aleancës për Lindjen e Mesme dhe Afrikën Veriore.
Ministrat e Jashtëm nënvizuan vendosmërinë e tyre për unitetin e solidaritetin transatlantik, si një element thelbësor të Aleancës, si dhe rishprehën angazhimin për ndarjen sa më të drejtë të barrës së sigurisë.

Shërbimi Konsullor Online (SHKO)

Albanian

Fjala e Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati në Konferencën e Përbashkët me Përfaqësues të Lartë të BE-së

Albanian

E nderuar zonja Federica Mogherini,
I nderuar zoti Hahn,
Dua të theksoj se Shqipëria është në një proces të fillimit të reformave dhe dua gjithashtu të shpreh falënderimin dhe mirënjohjen tonë për të gjitha vendet anëtare të cilat kanë ndihmuar Shqipërinë në këtë betejë të vështirë.  Në të njëjtën kohë dua të siguroj, Komisionerin, Bashkimin Evropian dhe shtetet anëtare se ne jemi shumë të vendosur për të vazhduar në këtë betejë. Tani do doja të vazhdoja në gjuhën shqipe.

Interpelanca me qytetarët: Ministri Bushati flet për shërbimet e reja konsullore në Milano e Athinë

Albanian

Bushati: Standardizimi i plotë i dokumenteve dhe procedurave të shërbimeve ka ulur ndjeshëm fenomenet korruptive dhe ka rritur transparencën për qytetarët tanë.
Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka zhvilluar sot një interpelancë me një grup qytetarësh që marrin shërbime konsullore pranë konsullatës shqiptare në Milano dhe në ambasadën shqiptare në Athinë në kuadër të Platformës së Bashkëqeverisjes.

Komisioni për Politikën e Jashtme, Ministri Ditmir Bushati prezanton projekt-buxhetin e Ministrisë për vitin 2019

Albanian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, prezantoi sot para Komisionit për Politikën e Jashtme, projekt-buxhetin e vitit 2019. Gjatë fjalës së tij, Ministri Bushati theksoi se ky buxhet reflekton përparësitë e politikës së jashtme, procesin përgatitor për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE, intensifikimin e diplomacisë ekonomike si dhe përmirësimin e shërbimeve konsullore për shqiptarët që jetojnë jashtë atdheut.

Dita e OKB-së, Bushati: Të përfshijmë të rinjtë në agjendën e sigurisë e paqes, OKB të ndryshojë e reformohet me nevojat e kohës

Albanian

Përshëndetje të gjithëve,
E nderuar zonja nënkryetare e Kuvendit, e dashura Vasilikë
Të dashur Brian dhe Duro, të nderuar kolegë deputetë,
Zonja dhe zotërinj ambasadorë,
Të dashur miq,

Zhvillohet Dita e Kulturës shqiptare në Komunën e Herlevit

Albanian

Në datat 20-21 Tetor 2018 u organizuan në Danimarkë “Ditët e Kulturës shqiptare”, të cilat kulmuan me aktivitetin përmbyllës të datës 21 Tetor 2018 të zhvilluar në Komunën e Herlevit. Krahas Ambasadës shqiptare, ky aktivitet u organizua në bashkëpunim me Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike të Kosovës dhe Radiotelevizionin Zëri i Kosovës në Danimarkë (RTVZik), si dhe me mbështetjen e kujdesin e Komunës së Herlevit.

Konferencën me rastin e 25-Vjetorit të Kritereve të Kopenhagenit

Albanian

Në Ministrinë e Punëve të Jashtme daneze u organizua më datën 7 maj, Konferenca me rastin e 25 -Vjetorit të Kritereve të Kopenhagenit, në të cilën mori pjesë si Panelist për vendet e Ballkanit Perëndimor edhe Ambasadori i Shqipërisë në Danimarkë, Sh.T.Z Kastriot Robo. Në këtë konferencë morën pjesë edhe personalitete të tjerë si MPJ danez, z. Anders Samuelsen, ish-MPJ Uffe Elleman-Jensen, ish-Kryeministri dhe ish-MPJ suedez, Karl Bildt, ish-MPJ slloval, Eduard Kukan, Prof. Rebecca Adler-Nissen, Prof. James Ker-Lindsy.

Konkursi #ColoursofAlbania2018 çel siparin në mjediset e Universitetit të Arteve nën moton “Trashëgimia kulturore dhe përkatësia evropiane”

Albanian

U çel në mjediset e Universitetit të Arteve, në prani të Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati, Ministres së Kulturës Mirela Kumbaro, Ambasadores së Delegacionit të BE-së në Shqipëri Romana Vlahutin, trupit diplomatik të akredituar në Shqipëri dhe shumë të ftuarve të tjerë nga fusha e artit dhe kulturës, edicioni i 4-rt të konkursit të fotografisë dixhitale #ColoursofAlbania2018, nën moton “Trashëgimia kulturore dhe përkatësia evropiane”, e cila përkon me lajtmotivin e Bashkimit Evropian për vitin 2018.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Frederiksholms Kanal 4, st.tv. 1220
Copenhagen, Denmark

Tel / Fax

Tel. + 45/ 33917979
Fax. + 45/ 33917969
Nr. i emergjences
+45 91783183

E-MAIL

embassy.copenhagen@mfa.gov.al

Orari zyrtar

Nga e Hëna në të Premte
09:00 – 17:00