Marrëdheniet dypalëshe

Franca ishte vendi i parë perëndimor që rivendosi misionin e saj diplomatik në Tiranë në vitin 1945. Ajo gjithashtu mori pjesë në operacionin e suksesshëm ALBA të udhëhequr nga Italia në pranverën e vitit 1997, i cili ndihmoi në rivendosjen e rendit dhe në organizimin e zgjedhje legjislative të verës së vitit 1997.
Franca dhe Shqipëria nënshkruan në vitin 1994 një traktat Mirëkuptimi dhe Bashkëpunimi.

Vizitat

Vizitat dypalëshe
Vizita e Z. Harlem Désir, Sekretar shteti për Çështjet evropiane
Vizita e Ministrit të brendshëm francez
Vizitë zyrtare në Paris e Ministres shqiptare të Mbrojtjes, Znj. Mimi Kodheli
Kryeministri Edi Rama zhvillon një vizitë zyrtare tre ditore në Francë (10-12 qershor)
Vizita e Kryetarit të Senatit francez në Shqipëri
Vizita në Francë e Z. Edmond Panariti, Ministër i Bujqësisë
Vizita në Francë e Znj. Mirela Kumbaro, Ministre e Kulturës
Vizita në Francë e Z. Ilir Meta, Kryetari i Kuvendit
Z. Saimir Tahiri, Ministër i Brendshëm shqiptar, zhvillon një vizitë pune në Francë
Z. Ditmir Bushati, Ministër i Punëve të Jashtme, zhvillon një vizitë zyrtare në Francë, 3-5 Nëntor.
Vizita e z. Alain Richard, Përfaqësues i posaçëm për Ballkanin
Takimi i Laurent Fabius me Edi Ramën, Kryeministri i zgjedhur i Shqipërisë
Kryetarja e Kuvendit merr pjesë në samitin e Kryetarëve të Parlamenteve të Bashkimit për Mesdheun.
Manovra të përbashkëta mes Marinës shqiptare dhe Marinës franceze
Ministri i Mbrojtjes në bordin e fregatës “Jean de Vienne”
Njoftim për shtyp – ankorimi i fregatës franceze në portin e Durrësit
Komunikatë për shtyp - Vizita e Z. Genc Ruli në SIA
Takimet e Kryetares së Kuvendit, Znj. Topalli në Senat dhe në Asamblenë Kombëtare (3 dhe 4 dhjetor)
Kremtimi i 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë (27 dhe 28 nëntor)
Takimi midis Z. Bernard Cazeneuve, Ministri i deleguar i ngarkuar me Çështjet Evropiane dhe Znj. Bregu, Ministre e Integrimit Evropian e Republikës së Shqipërisë (13 nëntor 2012)
Mbrojtësi i të Drejtave i Republikës franceze, Z. Dominique Baudis mbërrin në Tiranë.
Vizita e Senatorit Michel Berson
Vizita në Paris e Kryeministrit Sali Berisha (5 dhe 6 janar 2012)
Presidenti i Senatit francez Jean-Pierre Bel me ftesë të Kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta, zhvilloi një vizitë zyrtare në Shqipëri, më 12-13 mars 2014
Ministri i Drejtësisë i Shqipërisë, z. Nasip Naço zhvilloi një vizitë në Francë gjatë së cilës u prit nga Ministrja franceze e Drejtësisë, znj. Christiane Taubira, 20-22 maj 2014
Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga Ministri i Jashtëm, z. Ditmir Bushati, bëri një vizitë pune në France, 10-12 qershor 2014
Ministrja e Mbrojtjes Zj. Mimi Kodheli, vizitë zyrtare në Francë, më 17 qershor 2014
Vizita e Sekretarit francez të Shtetit për Çështjet Evropiane Harlem Desir , në Tiranë, 14-15 korrik 2015
Takimi i Ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj me Sekretaren e Shtetit për Tregtinë, Artizanatin, Ekonominë Sociale dhe Solidare dhe Mbrojtjen e Konsumatorit, znj. Martine Pinville, 29 shtator 2015, në Paris
Vizitë pune dha takim i Kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta me Presidentin e Senatit Francez z. Gerard Larcher, më 15 tetor 2015, në Paris
Vizitë zyrtare e Ministres së Integrimit Evropian, Klajda Gjosha, më 28 dhe 29 nëntor 2015, në Francë
Vizitë zyrtare e Kryeministri Edi Rama, me ftesë të Kryeministrit francez Manuel Valls, më 3 dhjetor 2015, në Paris
Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, takohet me homologun francez Stephane Le Foll, 27 shkurt 2016, në Paris
Ministret e Kulturës së Francës, Audrey Azoulay, dhe Shqipërisë, Mirela Kumbaro, firmosën në Paris Deklaratën e Bashkëpunimit Kulturor midis Shqipërisë dhe Francës, më 30 maj 2016
Kryeministri shqiptar Edi Rama u prit në Paris nga Presidenti francez François Hollande, më 30 maj 2016
Ministri i Brendshëm francez, Z. Bruno LE ROUX, vizitoi Tiranën për tu takuar me homologun e tij shqiptar Z. Saimir Tahiri, më 28 shkurt 2017
Ministri i Punëve të Jashtme Z. Ditmir Bushati pati një takim të veçantë me Sekretarin francez të Shtetit për Çështjet Evropiane, Z. Harlem Desir, më 28 mars 2017, në Paris
Vizitë zyrtare e Kryeministri Edi Rama, me ftesë të Kryeministrit francez Bernard Cazeneuve, më 28 mars 2017, në Paris
Vizitë pune në Paris e Ministrit të Punëve të Jashtme Z. Ditmir Bushati më 20 korrik 2017, takim me Ministrin e Brendshëm francez Gérard Collomb dhe Ministren e Shetit për Çështjet Evropiane Nathalie Loiseau.
Vizitë zyrtare e Ministrit të Brendshëm francez Gérard Collomb, 14-15 dhjetor, në Tiranë
Vizitë pune, më 25 maj 2018 në Paris e Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati, takim me Ministren e Shetit për Çështjet Evropiane Nathalie Loiseau.
Ministri i Brendshëm i Republikës Franceze, z. Christophe Castaner, priti në zyrën e tij më 26 mars Ministrin e Brendshëm të Republikës së Shqipërisë, z. Sandër Lleshaj
7 maj 2019, Ministrja e Drejtësisë Znj. Etilda Gjonaj takim me homologen franceze Nicole Belloubet, në Paris
14 qershor 2019, vizitë pune në Paris e Ministrit në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, takim me Ministren e Shetit për Çështjet Evropiane Amélie de Montchalin.

Marrëdhëniet Ekonomike

Shkëmbimet tregtare mes Shqipërisë dhe Francës janë rritur duke kapur shfrën146 milionë euro në vitin 2017. Sidoqoftë, Franca është eksportuesi i 9-të dhe dhe klienti i 13-të i Shqipërisë, ndërsa Shqipëria renditet e 137-ta në renditjen e klientëve në Francë dhe e 101-ta në renditjen e furnizuesëve të Francës. Eksportet franceze në Shqipëri janë rritur që nga viti 2012, por janë nën nivelin e vitit 2011 i cili shënon vitin me renditjen më të lartë. Importet franceze nga Shqipëria janë rritur që nga viti 2006 me një ritëm më të shpejtë, sidomos që nga viti 2015. Rreth 440 kompani franceze eksportojnë në Shqipëri, mes të cilave rreth gjashtëdhjetë kompani klasifikohen si të mëdha.

Marrëveshje dhe Trakte

Nënshkrimi i marrëveshjes mes CERN dhe Ministrisë shqiptare të Arsimit dhe Sporteve
Ceremonia e mbylljes së binjakëzimit të Kuvendit shqiptar me Parlamentet franceze dhe hungarez
Nënshkrimi i Protokollit të ripranimit franko-shqiptar
Përurimi i sallës së dytë për intervistimin e të miturve në Vlorë
Franca do të financojë ngritjen e një sallë për intervistimin e të miturve në Vlorë
Seminari për inspektimin e gjykatësve
Hyrja në fuqi e Marrëveshjes tatimore mes Francës dhe Shqipërisë më 1 tetor 2005
Nënshkrimi i deklaratës së partneritetit strategjik midis Shqipërisë dhe Francës si dhe marrëveshjet për bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes dhe atë të sigurisë më 28 mars 2017

ADRESA

Ambasada Shqiptare
57, avenue Marceau 75116
Paris, France

TEL / FAX

Tel. +33 1 47 23 31 00
Fax. +33 1 47 23 59 85

Kontakt Urgjence

+33 1 47 23 31 51
Ky numër mund të përdoret vetëm në rast urgjence. Abuzimi me këtë numër ju ngarkon me përgjegjësi ligjore

E-MAIL

Konsullata:
consulate.paris@mfa.gov.al

Kancelaria:
embassy.paris@mfa.gov.al

Çështje policore:
officer.paris@mfa.gov.al

SHËRBIMI KONSULLOR

E hënë, e martë dhe e mërkurë
10:00 - 13:00
* Shërbimi konsullor është i mbyllur në ditët e pushimeve zyrtare shqiptare:
 2 jan 2023, 3 jan 2023
14 mar 2023, 22 mar 2023,
10 pri 2023, 17 pri 2023, 21 prill 2023, 1 maj 2023, 28 qer 
2023, 5 sht 2023, 28 nën 2023, 29 nën 2023, 25 dhj 2023