Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta pret kryetarin e Dhomës së Përfaqësueseve të Japonisë, z. Bunmei Ibuki

Kryetari i Kuvendit i Shqipërisë z. Ilir Meta priti një takim veçantë Kryetarin e Dhomës Përfaqësuesve Japonisë, Shkëlqesinë e Tij, z. Bunmei Ibuki.

Gjatë takimit, z. Meta vlerësoi marrëdhëniet shumë mira midis Shqipërisë dhe Japonisë dhe shprehu bindjen se ato duhen forcuar tej, si aspektin politik dhe atë ekonomik.

këtë kuadër, z. Meta shprehu vullnetin e Shqipërisë për mirëpritur një rritje investimeve Japoneze jo vetëm vendin tonë, por përmes Shqipërisë gjithë rajonin tonë.

Ndërkaq, Kryetari i Kuvendit z. Meta falënderoi homologun e tij Ibuki për mbështetjen Japonia ka dhënë për njohjen e shtetit Kosovës.

Kryetari i Dhomës Përfaqësuesve Japonisë, z. Bunmei Ibuki vlerësoi procesin e paqtë demokratik Shqipërisë dhe reformat e arritura gjatë kësaj periudhe politikë dhe legjislativ.

Gjithashtu z. Ibuki u shpreh se roli i shqiptarëve jo vetëm Shqipëri, por edhe vendet e tjera është shumë i rëndësishëm për sjellë paqe dhe stabilitet rajon.

 

 

Adresa

Ambasada e Republikës së Shqipërisë
4F Hokkoku Shimbun Bldg.
6-4-8 Tsukiji, Chuo-ku.
Tokyo 104-0045

Tel / Fax

Tel. 03-3543-6861
Fax: 03-3543-6862
Nr. i emergjences: 03-3543-6861

E-MAIL

embassy.tokyo@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë – E Enjte 9.00 – 17.00
E premte 9.00 – 15.00