Articles

Vizita e parë zyrtare e një Kryeministri Danez

Albanian

Këtë javë, Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, SH.T. Z. Edi Rama, mikpriti në Tiranë Kryeministren e Danimarkës, SH.S. Znj. Mette Frederiksen, në vizitën e parë zyrtare të një Kryeministri danez në vendin tonë.

Përkujtohet në Bruksel zgjerimi i NATO-s pas Luftës së Ftohtë

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, mori pjesë në ceremoninë e organizuar në Bruksel nga Fondacioni gjerman “Marshall”, për të celebruar tre raundet e zgjerimit te Aleancës së Atlantikut pas Luftës së Ftohtë, duke ritheksuar rëndësinë e lidhjes transatlantike për sigurinë dhe stabilitetin në kontinentin evropian me zgjerimet e viteve 1999, 2004 dhe 2009, ky i fundit, viti që shënoi edhe anëtarësimin e vendit tonë në Aleancë.
 

Ministri në Detyrë, Gent Cakaj merr mbështetjen e Ministrit çek për avancimin e Shqipërisë në integrimin evropian

Albanian

Ministri në Detyrë, Gent Cakaj merr mbështetjen e Ministrit çek për avancimin e Shqipërisë në integrimin evropian: Çekia e gatshme të lobojë për çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.
 
 

Cakaj – Roth: Gjermania ka gjithë vullnetin e mirë të mbështesë Shqipërinë në procesin e integrimit

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj gjatë vizitës së tij në Berlin, zhvilloi një takim me Ministrin gjerman të Shtetit për Çështje Evropiane, Michael Roth.
 Bashkëbiseduesit vlerësuan partneritetin e ngushtë në funksion të forcimit të lidhjeve BE-Shqipëri për të cilin Ministri Roth u shpreh se perspektiva evropiane e Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor, është një nga prioritetet kryesore të Gjermanisë. 

Announcement on visa regime for foreign citizens visiting the Republic of Albania

Albanian

Ministry for Europe and Foreign Affairs announces that, with the Decision of the Council of Minister No. 90, date 27.02.2019, on “Definition of criteria, procedures, and documentation for entry, stay and treatment of foreigners in the Republic of Albania”, citizens from Russian Federation, Saudi Arabia, Belarus, Qatar, Oman, Thailand, Bahrain may enter the Republic of Albania without visa for the period 1 April to 31 October 2019.

Fjala e Ministrit në Detyrë, Gent Cakaj gjatë konferencës për shtyp me Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov

Albanian

Faleminderit shumë për fjalën!
 
Përshëndetje të gjithëve,
 
Fillimisht dua të falënderoj kolegun tim, Ministrin Dimitrov, për qasjen e tijtepër bashkëpunuese dhe sjelljen e tij skajshmërisht miqësore, përgjatë vizitës time dy ditore në Maqedoninë e Veriut dhe jo vetëm.

Vlerësohen arritjet e Shqipërisë në reformat e brendshme si dhe roli konstruktiv në rajon: Ministri në detyrë Gent Cakaj zhvillon disa takime dypalëshe në Bukuresht

Albanian

Në kuadër të pjesëmarrjes në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe vendeve kandidate, i cili  zhvillohet në Bukuresht më 31 janar – 1 shkurt, Ministri në detyrë Gent Cakaj zhvilloi një sërë takimesh dypalëshe në Rumani, vend i cili mban presidencën e radhës të Bashkimit Evropian.
Në takimin me Ministrin rumun të Shtetit për Çështjet Evropiane George Ciamba, diskutimet u përqendruan në mbështetjen e Presidencës rumune të Këshillit të BE-së për axhendën evropiane të Shqipërisë.

International Agribusiness and Agro-Technology Expo 15-16 March 2019 in Tirana, Albania

Albanian

The 2nd Edition, International Agribusiness and Agro-Technology Expo 2019, organized by Expocity Albania, will take place on March 15-16, 2019. The exhibition offers a business communication platform for the most important local, regional and international actors in the sectors of agriculture, agro-processing and agro-technologies.

Ministri i Evropës dhe Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, në pritjen e organizuar nga Kryeministri me trupën diplomatike të akredituar në vendin tonë

Albanian

Ministri i Evropës dhe Punëve të Jashtme Ditmir Bushati merr pjesë në takimin e përvitshëm që Kryeministri zhvillon me trupën diplomatike të akredituar në vendin tonë.
Në fjalën e tij para trupës diplomatike Ministri Bushati ndalet tek arritjet e diplomacisë shqiptare, të cilat lidhen me angazhimin dhe rolin e vendit tonë, tashmë jo vetëm në nivel rajonal, por edhe ndërkombëtar.

Më datat 28 Shkurt-2 Mars 2019 në përvjetorin e 575-të të Lidhjes së Lezhës, Diaspora shqiptare do të mblidhet në Samitin e saj të Dytë në Tiranë. Së bashku për të farkëtuar ardhmëri me vëmendjen drejt bashkëkombasve tanë! E gjithë vëmendja për Diasporën!

Albanian

Më datat 28 shkurt, 1 dhe 2 mars 2019, në përvjetorin e 575-të të Lidhjes së Lezhës, Diaspora shqiptare do të mblidhet në Samitin e saj të Dytë në Tiranë.
Së bashku për të farkëtuar ardhmëri me vëmendjen te bashkëkombasit tanë!
E gjithë vëmendja për Diasporën!
 
Fjala ”Atdhe” po rishkruhet. Ajo po lidhet me njerëzit.
Shqiptarët, si pak të tjerë, po ushtrojnë të drejtën e të qenit një komb global.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Frederiksholms Kanal 4, st.tv. 1220
Copenhagen, Denmark

Tel / Fax

Tel. + 45/ 33917979
Fax. + 45/ 33917969
Nr. i emergjences
+45 91783183

E-MAIL

embassy.copenhagen@mfa.gov.al

Orari zyrtar

Nga e Hëna në të Premte
09:00 – 17:00