Articles

Njoftim për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Gjermani:

Albanian

Te nderuar qytetare shqiptare, qe gjendeni ende brenda territorit te Republikes Federale Gjermane:
Te gjithe ju qe nuk keni me mundesi te ktheheni ne Shqiperi dhe jeni te detyruar te qendroni ne Gjermani deri ne rihapjen e mundesive te transportit per Shqiperi, lutemi vini re se kufizimi i qendrimit per 90 dite nuk do te çojë automatikisht ne penalizimin tuaj nese ju adresoni kete situate prane autoriteteve respektive te qytetit dhe landit ne te cilin po qendroni ne kohe dhe para skadimit te afatit te udhetimit per 90 dite.
 
Shume e Rendesishme:

NJOFTIM:

Albanian

Duke qëne se vendimet për fluturimet edhe nga Kompania Lufthnsa jane objekt i ndryshimeve nga momenti ne moment jeni te lutur te kontrolloni faqen online te kompanise me qellim marrjen e informacionit me te fundit.
 
https://www.lufthansa.com/de/en/homepage
 
Ne rast se doni te shihni statusin e biletes se rezervuar klikoni linkun:
 

NJOFTIM PËR TË GJITHË SHTETASIT SHQIPTAR NË GJERMANI.

Albanian

Të nderuar bashkëatdhetarë!
 
Ju njoftojmë se në vijim të situatës së jashtëzakonshme të përhapjes së Covid-19 në Gjermani, sektori konsullor i Ambasadës së RSH në Berlin dhe Konsullata e RSH në Mynih, pezullojnë të gjitha takimet me publikun, prej datës 16 deri në 31 mars 2020!
Të gjitha takimet e planifikuara në këto data do të shtyhen.Njoftimet për datat e reja të takimeve do ju dërgohen në vijim me anë të postës elektronike nga stafi i shërbimit konsullor të Ambasadës në Berlin dhe i Konsullatës në Mynih.

Deklaratë e Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme mbi votimin në Parlamentin holandez për procedurën e vizave me Shqipërinë

Albanian

16/04/2019 - Artikull
Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme informon shtetasit shqiptarë se votimi i Dhomës së Dytë të Përfaqësuesve në Parlamentin holandez për t’i kërkuar Bashkimit Evropian inicimin e procedurës për pezullimin përkohshëm të liberalizimit të vizave nuk ndryshon rregullat e lëvizjes drejt vendeve shengen. Shtetasit shqiptarë do të vazhdojnë të lëvizin të lirë drejt vendeve shengen sipas praktikës të derisotme dhe duke plotësuar vetem kushtet aktualisht në fuqi.

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, z.Gent Cakaj, në vizitën e tij të parë zyrtare në Berlin, zhvilloi një sërë takimesh me përfaqësues të lartë të institucioneve qendrore federale gjermane.

Albanian

Në dt.13 Mars 2019, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme z.Gent Cakaj, gjatë vizitës së tij zyrtare në Berlin, zhvilloi takime të nivelit të lartë me personalitete të institucioneve qendrore si Kancelari, Ministrine Federale të Punëve të Jashtme dhe Bundestag.

Dite Pushimi

Albanian

Ju bejme me dije se Ambasada e Republikes se Shqiperise ne Berlin do te jete e mbyllur nga data 27 deri ne date 29 nentor 2017, me rastin e festave kombetare. Ju faleminderit per mirekuptimin!

Linku i Marreveshjes per Mbrojtjen Sociale

Albanian

 Per te gjithe te interesuarit, ne vijim linku i Marreveshjes per Mbrojtjen Sociale mes RFGJ dhe RSH:http://www.bgbl.de/xaver/bgbl/start.xav?startbk=Bundesanzeiger_BGBl&jumpTo=bgbl216s0755.pdf​    

Linku i Marreveshjes per Mbrojtjen Sociale

Albanian
 
Per te gjithe te interesuarit, ne vijim linku i Marreveshjes per Mbrojtjen Sociale mes RSH dhe RFGJ:
 

Presidenti Meta pritet nga Presidenti Federal gjerman, Frank-Walter Steinmeier

Albanian

Me 26 shtator 2017, Presidenti i RSH-se Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi nje vizite zyrtare ne Gjermani, me ftese te homologut te tij Frank Walter Steinmeier. Kjo vizite perkoi dhe me 30 vjetorin e vendosjes se marredhenieve diplomatike mes dy vendeve tona.

Pages

Adresse

Albanische Botschaft
Friedrichstr. 231
10969 Berlin
Germany

Tel / Fax

Tel. +49 30 259 3040
Fax +49 30 259 318 90

Konsularabteilung

Tel. +49 174 8619587

PËR ÇËSHTJE KONSULLORE LUTEMI DREJTOHUNI NË ADRESËN E POSTËS ELEKTRONIKE ZYRTARE

E-MAIL

konsullata.berlin@mfa.gov.al

Öffnungszeiten

Montag bis Freitag
09:00 - 17:00
Öffnungszeiten Konsularabteilung
Montag 10.00- 14.00
Mittwoch 10.00-14.00
Freitag 09.30 - 13.00