Ambasadori Bardhyl Canaj, takim me z.Gadi Arieli, Drejtori Ekzekutiv i WJC/Executive Israel

Ambasadori Bardhyl Canaj zhvilloi nje takim me z.Gadi Arieli, Drejtori Ekzekutiv i WJC/Executive Israel/Kongresi Boteror i Hebrenjve dhe ne te njejten kohe Drejtor i Pergjithshem i Institutit te Eksporteve Izraelite, me rastin e Eventit "Model Seder",  te organizuar nga kjo Organizate e rendesishme per Ambasadoret e akredituar ne Izrael.
Gjate takimit, i zhvilluar ne marzhet e ketij eventi festiv, Ambasador Canaj dhe z. Arieli diskutuan mbi ceshtje te perbashketa interesi ne nxitjen e investimeve dhe intensifikimin e raporteve ne nivelin politik ndermjet Shqiperise dhe WJC/World Jewish Congress. 
Dega izraelite e WJC, zhvillon cdo vit takime dhe forume te tilla me pjesemarrjen edhe te medias dhe analisteve vendas me qellim arritjen e nje dialogu me intensiv me trupen diplomatike dhe bashkepunimin me WJC.
Rreth 30 diplomate dhe Ambasadore nga e gjithe bota me perfaqesite ne Izrael, moren pjese ne Ceremonine ne fjale te Pashkeve Hebreje, gjate te ciles u lexuan vargjet e  Haggadah, nje tradite kjo festimi dhe kerkimi i " afikoman" embelsira tradicionale e "Matzah".
Ky eshte viti i katert gjate te cilit WJC merr iniciativen per te krijuar nje model "seder" ne nderim te diplomateve te huaj, ku vlen te permendet tema e ketij viti, "Fokus ne Pushtetin dhe zerin e Gruas".

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00