Articles

Njoftim për qytetarët shqiptarë, të cilët kanë vizë qëndrimi apo vizë pune ose studenti në Izrael

Albanian

Njoftim për qytetarët shqiptarë, të cilët kanë vizë qëndrimi apo vizë pune ose studenti në Izrael, se:
Si pasojë e epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 si dhe kufizimeve të vendosura nga qeveria Izraelite, informojmë se Vizat e listuara më poshte, të cilat skadojnë në Mars 12, 2020, do të zgjaten automatikisht deri në 30 Qershor 2020. Kategoritë janë si vijon:

Njoftim per te interesuarit, ne kuader te situates krijuar nga COVID-19!

Albanian

Njoftim!

Ambasada e RSH ne Izrael mund te kontaktohet me e-mail tek embassy.telaviv@mfa.gov.al si dhe ne numrin e telefonit 00972 (0) 54 904 28 13.

Njoftim per qytetaret shqiptare qe ndodhen ne Izrael per turizem, shkollim apo kontrata pune, ne kuader te situates se krijuar nga COVID-19!

Albanian

Njoftim per qytetaret shqiptare qe ndodhen ne Izrael per turizem, shkollim apo kontrata pune, ne kuader te situates se krijuar nga COVID-19!
 
Ambasada shqiptare ne Izrael duke ndjekur situaten si dhe masat e marra nga Qeveria shqiptare dhe masat kufizuese nga Qeveria izraelite, udhezon sa vijon:
 

Masat e marra kundër COVID-19 nga Qeveria Izraelite

Albanian

Masat e marra kundër COVID-19 nga Qeveria Izraelite

IsrAir anullon fluturimet charter si pasoje e CoronaVirus

Albanian

Njoftojmë qytetarët shqiptarë se si pasojë e përhapjes së CoronaVirus dhe instruksioneve të marra nga autoritetet izraelite, janë anulluar të gjitha fluturimet e planifikuara për sezonin e ri turistik 2020 që do nisnin datë 5 Prill, gjithsej 9 fluturime për  muajin Prill, nga kompania IsrAir. 
Në njoftimin zyrtar të agjensisë ajrore IsrAir, konfirmohet se pritshmëritë janë që fluturimet të fillojnë në muajin Maj, nëse situata përmirësohet.
 

Pritje per studentet nga Shqiperia dhe Kosova, ne Izrael

Albanian

Sot, ne ambjentet e Ambasades, u zhvillua takimi me studentet tane nga Shqiperia dhe Kosova, te cilet studiojne ne dy Kolegjet Nderkombetare me ne ze izraelite, EMIS dhe Givat Haviva.
Te dy kolegjet e mesiperme, ofrojne jo vetem kurrikula te pasura te nivelit IB (International Boarding School), por edhe nje trupe pedagogjike teper te kualifikuar, si dhe mundesine unike per te studiuar dhe jetuar ne Izrael, bashke me studente nga gjithe bota.

Njoftim për qytetarët mbi masat e marra nga shteti i Izraelit mbi CoronaVirus

Albanian

 
Njoftojme te interesuarit se qeveria izraelite ka ndërmarrë një sërë masash në kuadrin e përhapjes së CoronaVirus. Përvec udhëtarëve nga Kina, Hong-Kong, Tailanda, Macao, Singapor, Koreja Jugut, Japonia, së fundmi edhe udhëtarët nga Italia do t’i nënshtrohen karantinimit 14 ditor në Izrael.

Shqiperia pjesemarrese ne MUNI EXPO 2020 Tel Aviv

Albanian

Shqipëria po merr pjesë me anë të një ekipi nga Bashkia Korcë, kryesuar nga Kryetari I Bashkisë Sotiraq Filo, si dhe z. Niko Peleshi, ish-ZëvendësKryeministër dhe  anëtar I Shoqatës së Autoriteteve Lokale te CoE, ne aktivitetin vjetor MUNI EXPO 2020, ne Tel Aviv.
Ky aktivitet I cili zhvillohet cdo vit dhe ka në qendër pushtetin lokal, është një nga organizimet më të rëndësishme të Izraelit, ku mblidhen bashkë më shumë se 8000 zyrtarë dhe përfaqësues të lartë nga 257 bashki dhe 400 kompani dhe korporata biznesi nga gjithë bota.

Rreth 1,15 miliardë euro u premtuan për Shqipërinë nga komuniteti ndërkombëtar si mbështetje për përpjekjet për rindërtim pas tërmetiti të 26 nëntorit 2019.

Albanian

 
Rreth 1,15 miliardë euro u premtuan për Shqipërinë nga komuniteti ndërkombëtar si mbështetje për përpjekjet për rindërtim pas tërmetiti të 26 nëntorit 2019.
Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Konferencën e Donatorëve në Bruksel:
Më duhet të them që jam thellësisht i prekur e dua ta nis duke thënë shumë thjesht:
Thank you! Please!
Merci! S’il Vous Plait!
Danke! Bitte schön!
Grazie! Per favore!
Teşekkür ederim! Lütfen!

Shqiperia perfaqesohet nga 10 Operatore Turistike ne ITMT Izrael

Albanian

Ne data 11-12 Shkurt, ne  EXPO Tel Aviv, po zhvillohet Panairi Nderkombetar Mesdhetar i Turizmit, ku Shqiperia prezantohet me 10 Operatore Turistike si dhe me Agjensine Kombetare te Turizmit.
Fjala pershendetese u mbajt nga Ministri izraelit i Turizmit z. Yariv Levin, I cili ftoi Ambasadoret e akredituar ne Izrael, ne nje mengjes pune ku percolli mesazhet e bashkepunimit te ndersjelle ne fushen e turizmit, dhe rendesise qe ka per Izraelin bashkepunimi ndermjet vendeve te Mesdheut dhe me gjere.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00