Articles

27 Janar 2022 përkujtojmë Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit!

Albanian

Sot, 27 janar 2022, Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit dhe Instituti Ndërkombëtar MASSUAH për Studimet e Holokaustit organizuan  në prani të H.E. Kryeministri Naftali Bennett dhe Shefave te Misioneve akredituar në Izrael një ceremoni prekëse me ndezjen e një qiriri përkujtimor nga të gjithë ne për të nderuar kujtimet e miliona jetëve të humbura gjatë SHOAH.

 

Bashkohuni me fushatën WeRemember për Ditën e Përkujtimit të Holokaustit!

Albanian

Ne duhet të kuptojmë të kaluarën në mënyrë që ajo të mos përsëritet. Bashkohuni me fushatën WeRemember për Ditën e Përkujtimit të Holokaustit. Ne jemi krenarë për përpjekjet e jashtëzakonshme të kombit shqiptar për të shpëtuar të gjithë hebrenjtë e tij gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Fushata WeRemember është nisur nga WJC të enjten në prag të Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit më 27 janar.

Shqipëria ndër bashke-sponsorizuesit fillestarë të Rezolutës historike që dënon mohimin dhe shtrembërimin e Holokaustit!

Albanian

OKB-ja miratoi në 20 janar 2022 një rezolutë historike që dënon mohimin dhe shtrembërimin e Holokaustit.

Shqipëria ishte ndër sponsorët fillestarë të një teksti shumë të nevojshëm dhe në kohë. Mohimi i Holokaustit është një refuzim, manipulim dhe injorim i fakteve dhe nuk duhet toleruar.

Hyn në fuqi ne daten 29 Dhjetor 2021 Konventa për Shmangien e Taksimit të Dyfishtë dhe evazionit fiskal ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit!

Albanian

Në datën 29 Dhjetor 2021, hyri në fuqi Konventa për Shmangien e Taksimit të Dyfishtë dhe evazionit fiskal ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit.

Me anë të kësaj Konvente, Shqipëria dhe Izraeli dakordësohen për shmangien e taksimit të dyfishtë dhe parandalimin e evazionit fiskal në lidhje me tatimin mbi të ardhurat për individët dhe bizneset.

Komuniteti shqiptaro-hebre në Izrael feston 28-29 nëntorin së bashku me Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës!

Albanian

Komuniteti shqiptaro-hebre në Izrael feston 28-29 nëntorin së bashku me Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës!

Ambasada e RSH në Izrael falenderon Felicità Jakoel, Kryetaren e Shoqatës së Komunitetit Shqiptaro-Hebre për bashkëpunimin në organizimin në dt.27 nëntor 2021 të aktivitetit festiv me rastin e 109 vjetorit të Ditës së Pavarësisë dhe 77 vjetorit të Ditës së Çlirimit.

Ky takim festiv u zhvillua në Jaffa, qyteti i lashte I famshëm për historitë biblike të Jonah, Solomon dhe Saint Peter.

IsraAID falenderon qeverinë shqiptare për bashkëpunimin në misionin humanitar për shpëtimin e refugjateve afganë!

Albanian

Përfaqësia jonë mori pjesë në aktivitetin e organizuar me rastin e 20 vjetorit të krijimit të IsraAid, organizatë humanitare izraelite. Me këtë rast, drejtuesit e IsraAid pasi ekspozuan veprimtarinë e kësaj organizate përgjatë 20 viteve, 89 misioneve të tyre humanitare në botë, programeve të zhvillimit në vendet në krizë apo të goditur nga katastrofa natyrore etj, falenderuan qeverinë shqiptare për bashkëpunimin në misionin humanitar për shpëtimin e 125 afganëve dhe strehimin e tyre në Shqipëri.

Rregullat për hyrjen në Izrael datë 28.10.2021

Albanian

Duke filluar nga data 1 Nëntor 2021 , në varësi të zbulimit dhe zhvillimeve të varianteve të reja të COVID-19
Lejohen të hyjnë në Izrael:
Grupet që do të përjashtohen nga izolimi në bazë të lëvizjes në 1 kapsulë/pod:
Deri në 1 Nëntor, vijon rregullorja e pajisjes me Entry Permit/Leje Hyrje për shtetasit e huaj, lëshuar nga autoritetet izraelite:
Aplikimi kryhet ne link-un:
https://govforms.gov.il/më/forms/knisalisrael%40mofa.gov.il#!requestDetails

Takim me TOM Tikkun Olam Makers

Albanian

Takim i rëndësishëm  me Gidi Grinstein, themeluesin e TOM/Tikkun Olam Makers, një organizatë jofitimprurëse globale që ndihmon personat me aftësi të kufizuara, të moshuarit dhe të varfërit, si dhe me NadavYesot dhe CarlyMaiser, me qëllim për të marrë prej tyre informacione dhe përditësime në kohë reale mbi zgjidhjet inovative që propozojnë si dhe për të eksploruar mundësitë për t'i sjellë këto produkte që lehtësojne jetën e personave me aftësi të kufizuara, në Shqipëri!

KM Edi Rama merr pjesë në Forumin Ndërkombëtar mbi kujtimin e Holokaustit në Malmo të Suedisë!

Albanian

 
Shqipëria ishte vendi i vetëm në Europë që ka strehuar 3750 qytetarë hebrenj pas Luftës së Dytë Botërore. Kështu deklaroi Kryeministri Edi Rama në Forumin Ndërkombëtar mbi Përkujtimin e Holokaustit dhe Luftën kundër Antisemitizmit, në Malmo të Suedisë.
Gjatë fjalës së tij, Kreu i Ekzekutivit publikoi të dhënat e studimit më të fundit të Akademisë së Shkencave.

Forumi Ndërkombëtar i Malmos për Kujtimin e Holokaustit dhe Luftën kundër Antisemitizmit!

Albanian

Sot zhvillohet Forumi Ndërkombëtar i Malmos për Kujtimin e Holokaustit dhe Luftimin e Antisemitizmit, në kuadër të marrjes së Presidencën së IHRA nga Suedia, duke filluar nga marsi 2022 deri në fund të shkurtit 2023.
Premtimet e paraqitura në Forumin e Malmos nga vendet e tjera do të ndiqen gjatë Presidencës suedeze. Ambicia e qeverisë suedeze është të zbatojë premtimet e marra në këtë forum si dhe të alokojë një shumë totale prej afërsisht 9.3 milion euro/vit.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00