Articles

Kryeministri Rama shpreh ngushëllimet e tij të lënduarve në tragjedinë e Mount Meron

Albanian

Kryeministri Edi Rama me anë të një letre dërguar Kryeministrit Netanyahu i ka shprehur ngushëllimet e tij për tragjedinë e ndodhur gjatë peligrinazhit fetar në Mount Meron, ku humbën jetën 45 persona dhe u lënduan shumë të tjerë.

Festohet Dita e Pavarësisë se Izraelit me Presidentin Reuven Rivlin dhe trupen diplomatike te akredituar ne Izrael

Albanian

Ambasadori Canaj mori pjese ne eventin e  organizuar në kuadër të traditës së Ditës së Pavarësisë, nga Presidenti Reuven Rivlin të Enjten më 15 Prill, me trupen diplomatike te akredituar ne Izrael, në rezidencën e tij në Jeruzalem, këtë herë me disa të ftuar të rinj: të dërguarit e sapoemëruar në Izrael të Emirateve te Bashkuara Arabe, Marokut dhe Kosoves. Rivlin, mandati i të cilit si President mbaron këtë verë, u tha të pranishmëve se "në këtë Ditë të Pavarësisë, ne gjithashtu po festojmë frymën e re të paqes që po përhapet në të gjithë Lindjen e Mesme".

Ceremonia përkujtimore e Kristina Kones Fisnike nder Kombe organizuar nga YAD VASHEM

Albanian

Ndërsa sot shënojmë Ditën e Përkujtimit të Holokaustit në Izrael, kjo dite është një mundësi për të ndarë dëshmitë e të mbijetuarve të Holokaustit dhe për të adresuar antisemitizmin sot, rrezikun e teorive të konspiracionit si dhe përkujtimin e Shoah.

Vendimi i Universitetit të Tiranës për miratimin unanimisht të përkufizimin te IHRA për Antisemitizmin

Albanian

Vendimi i Universitetit të Tiranës për miratimin e përkufizimit të IHRA për Antisemitizmin!
Bazuar në Ligjin Nr. 80/2015 "Për arsimin e lartë dhe kërkimin shkencor në institucionet e arsimit të lartë në Republikën e Shqipërisë", nenin 38 dhe nenin 103: në Statutin e Universitetit të Tiranës, neni 31 dhe 138, Senati Akademik i Universitetit të Tiranës në mbledhjen e datës 30.03.2021:
 
                                                                                       VENDOSI:

Bashkepunim me Cellebrite per revolucionarizimin e procedurave te hetimeve ne organet ligj- zbatuese

Albanian

Ambasadori Canaj pati një takim shumë të frytshëm sot me Drejtorin e Pergjithshem z. Paul Friedberg të Kompanise CellebriteES http://cellebrite.com Biseda u përqendrua kryesisht në mënyrat se si Inteligjenca dixhitale ndihmon në zgjidhjen e sfidave me të cilat perballemi në realitetet e sotme. Cellebrite, ndihmon në krijimin e një bote më të sigurt përmes Platformave së tyre të Inteligjencës Dixhitale.

Ambasadori Canaj uron të Ngarkuarën me Punë të Ambasadës së Kosovës në Izrael Ines Demiri

Albanian

Ambasadori Canaj u takua sot me të Ngarkuarën me Punë të Ambasadës së Kosovës në Izrael, znj. Ines Demiri. Ai i uroi fillim të mbarë të misionit të saj diplomatik në shtetin e Izraelit, duke e konsideruar njohjen reciproke dhe vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve si një hap të rëndësishëm në intensifikimin e raporteve bilaterale mes tyre.

Kompania izraelite IAI-ELTA Systems LTD dhe Universiteti Luarasi hapin Akademinë e Sigurisë Kibernetike-Aplikim për një karrierë brilante në fushën e sigurisë kibernetike

Albanian

Kompania izraelite IAI-ELTA Systems LTD dhe Universiteti Luarasi hapin Akademinë e Sigurisë Kibernetike-Aplikim për një karrierë brilante në fushën e sigurisë kibernetike

Drejtorja e AJC/Jerusalem Avital Leibovich ne një takim virtual me Ambasadorët e Ballkanit në Izrael

Albanian

Drejtorja e AJC/Jerusalem, Avital Leibovich organizoi sot një takim virtual me Ambasadorët e Ballkanit në Izrael, ku prezantoi analizën e saj mbi zgjedhjet parlamentare të parakohshme në Izrael datë 22 Mars, situatën e sigurisë në Lindjen e Mesme dhe implikimet e zgjedhjeve palestineze të Majit për Izraelin dhe rajonin e Lindjes së Mesme.

Investime në Shqipëri në fushën e "Social Entrepreneurship", Infrastrukturës ndërtimore dhe Data Center

Albanian

Kompania izraelite me qendër në Izrael dhe Portugali, Taga Urbanic (https://www.tagaurbanic.com/), me ane te Drejtorit te saj Ekzekutiv z. Shlomo Avni, ka shprehur interesin për të investuar në Shqipëri në fushën e "Social Entrepreneurship", Infrastrukturës ndërtimore, Data Center etj.

Takim me Felicita Jakoel mbi botimin e ri "Izraelitët në Shqipëri"

Albanian

Ambasadori Bardhyl Canaj priti në një takim të vecantë, Presidenten e Komunitetit shqiptaro-hebre dhe Ambasadore e Kombit, si përfaqësuese e denjë e komunitetit shqiptaro-hebre që jeton në Izrael, ku patëm nderin të ndajmë me të lajmin e mirë të botimit "Izraelitët në Shqipëri", të shkruar nga babai i saj Josef Jakoel.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00