Articles

Izraeli Sot boton "Ambasada e Shqipërisë në Izrael në 2020, takime produktive dhe intesifikim marrëdhëniesh"

Albanian

Gazeta Izraeli Sot sjell një përmbledhje kronologjike të aktivitetit të Ambasadës shqiptare ne Izrael.

Universiteti ‘Luarasi’ dhe kompania më prestigjioze në Izrael në fushën e Sigurisë Kombëtare hapin akademinë e parë të sigurisë kibernetike në Shqipëri

Albanian

Universiteti “Luarasi” ka nënshkruar marrëveshjen me një ndër kompanitë më prestigjoze në Izrael në fushën e Sigurisë Kombëtare, kibernetikës dhe teknologjisë për të krijuar Akademinë e parë të Sigurisë Kibernetike në Shqipëri. 
Pas kontakteve me Perfaqesine tone, Drejtuesit kryesorë të ekipit të ekspertëve kanë shkëmbyer informacionin e nevojshëm me Rektorin e Universitetit ‘Luarasi’, Prof.Dr. Ethem Ruka dhe ekipin e tij drejtues. Bashkëpunimi u finalizua date 28 dhjetor 2020  në një marrëveshje midis dy institucioneve.
 

Miratim unanimisht i Përkufizimit të Përdorshëm për Antisemitizmin të Përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit

Albanian

Miratim unanimisht i Përkufizimit të Përdorshëm për Antisemitizmin të Përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit

 

Rektori i Universitetit "Ismail Qemali"Prof. Dr. Roland ZISI, pershendet me poshte miratimin e perkufizimit per Antisemitizmin, nga ana e institucionit qe ai drejton. Robert Singer, Drejtori i Qendres per Impaktin Hebre, vlereson ne letren si vijon, rolin e Universitetit Ismail Qemali, ne miratimin e ketij perkufizimi.

Robert Singer vlereson me Cmimin e Lidershipit kunder Antisemitizmit Kuvendin e RSH

Albanian

Sot zhvilluam në Përfaqësi një takim me z. Robert Singer, CeO i Jewish Impact, një nga figurat më në zë i organizatave lobuese amerikano hebreje, ish drejtues i WJC/World Jewish Congress.

Z. Singer, ishte iniciatori dhe organizatori i Forumit Ballkanik për Antisemitizmini, organizuar në partnership me Kuvendin e RSH, mbajtur virtualisht në Tetor 2020, me pjesëmarrjen e shumë figurave të larta politike ku përmendim Sekretarin Pompeo, Presidentin e EP, Sassoli etj

Bashkepunim ne fushen e kultures me Drejtuesin e orkestrës së Konservatorit të Ramat Gan Alex Wasserman

Albanian

Në ambjentet e ambasadës patëm nderin dhe kënaqësinë të mirëpresim kompozitorin dhe drejtuesin e orkestrës së Konservatorit të Ramat Gan z. Alex Wasserman. Z. Wasserman është një nga figurat artistike të kompozicionit më të njohura në Izrael, me një karrierë të spikatur artistike dhe doktoraturë nga The Julliard School in New York. Për aktivitetin e tij artistik Wasserman është dekoruar nga institucione të rëndësishme izraelite dhe botërore si Norfolk Chamber Music Festival Fellowship, Aspen Music Festifal, Albert Szirmai dhe Henrz Mancini fellowship.

BIG Group-Investime ne infrastrukture dhe turizem ne Shqiperi

Albanian

Ambasadori Canaj u takua sot me Z. N.Rinot përfaqësues të BIG Business Group, për të diskutuar hapat e mëtejshëm në investimet e rëndësishme komunitare dhe infrastrukturore vecanerisht projektet investuese Izraelite në qytetin e Vlorës. BIG Bussines Group është një kompani e rëndësishme lider qe investon në pasuri të paluajtshme, investime në infrastrukturë, resorte turistike në Izrael, Evropë, SHBA dhe gjithashtu në vendet e Ballkanit si Serbia dhe Mali i Zi.

Ambasada e RSH në Izrael uron komunitetin shqiptaro-hebre shqiptarët që jetojnë në Izrael dhe kudo në botë Festen Kombetare!

Albanian

GEZUAR FESTAT E NENTORIT!

 

28 Nentori është një ditë shumë e veçantë për të gjithë ne shqiptarët brenda apo jashtë vendit, edhe për komunitetin shqiptaro hebre që jeton në Izrael. Eshtë Dita e Pavarësisë, Festa jone Kombëtare qe mbart vlera pozitive duke i bashkuar te gjithe rreth një identiteti të fortë kombëtar.

Takim virtual i AJC me Ambasadoret e Ballkanit ne Izrael

Albanian

Drejtorja e AJC/Jerusalem, Avital Leibovich organizoi nje takim virtual me Ambasadoret e Ballkanit te akredituar ne Izrael ku prezantoi analizen e saj mbi zgjedhjet presidenciale ne SHBA dhe implikimet e pritshme per Izraelin dhe rajonin e Lindjes se Mesme.

Ambassador Canaj në takim me Menaxherin e ELTA IAI Cyber Systems, z.Roi Shuposhnik!

Albanian

Ambasadori Canaj zhvilloi nje takim me Menaxherin e ELTA IAI Cyber Sytems Roi Shuposhnik me qellim trajtimin e ceshtjeve me interes te perbashket ne fushen e sigurise kibernetike. 

Ambasadori Canaj takim me Drejtoreshën e AJC/American Jewish Committee Jeruzalem Avital Leibovich

Albanian

Ambasadori Canaj takim në ambjentet e Ambasadës me Drejtoreshën e AJC/American Jewish Committee, Jeruzalem, Avital Leibovich.

 

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00