Articles

AID Genomics per perdorimin e teknologjise izraelite ne Shqiperi

Albanian

Me iniciativen e Ambasades se RSH ne Izrael, u zhvillua nje takim virtual ne platformen Zoom mbi propozimin e kompanisë Izraelite AID Genomics, për bashkëpunim në ofrimin e teknologjisë
për testimin e COVID-19, me anë të Laboratoreve PCR si dhe Testimit COVID-19 në aeroporte. Në takim morën pjesë përfaqësues të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, zëvendësministrja Mira Rakacolli dhe znj. Geraldina Prodani, Sekretare e Përgjithshme.

Njohja e pavarësisë së Republikës të Kosovës nga Izraeli është shenjë e rikthimit të fuqishëm të kauzës së drejtë të saj në arenën ndërkombëtare

Albanian

Njohja e pavarësisë së Republikës të Kosovës nga Izraeli është shenjë e rikthimit të fuqishëm të kauzës së drejtë të saj në arenën ndërkombëtare
Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtem Gent Cakaj përshëndeti marrëveshjen Kosovë-Serbi: Hap i jashtëzakonshëm drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe njohjes së ndërsjellë
Ministri  Cakaj, ka përgëzuar marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë, si një hap i jashtëzakonshëm drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve dhe njohjes së ndërsjellë.

Vizitë pune Kompanine izraelito-amerikane Active Implants

Albanian

Me Drejtorin për Ballkanin Dan Oryan në MPJ izraelite, Ambasadori Canaj zhvilloi një vizitë pune në selinë e Kompanisë më të madhe izraelito-amerikane në fushën e kujdesit shëndetësor, Active Implants, në qytetin e Natanias. Zyra e qendrore e saj ndodhet në New York.
Në takim morën pjesë nga ana e kompanisë, Zv/Presidenti Eran Ganz, dhe CeO për operacionet komerciale, Haim Beker.

Takimi virtual i Ministrit te shtetit per Diasporen, Pandeli Majko me Drejtorin Ekzekutiv te AJC/NY David Harris

Albanian

Me qellim intensifikimin e bashkepunimit me strukturat e AJC, u  zhvillua takimi virtual ndërmjet Ministrit të Shtetit për Diasporën i Shqipërisë, Pandeli Majko me Drejtorin Ekzekutiv te American Jewish Committee (AJC)/New York, David Harris, Drejtoren e AJC/Jerusalem Avital Leibovich si dhe me përfaqësuesit nga diaspora shqiptare në Amerike etj. Ky takim virtual u organizua nga Ambasada e Shqipërisë në Izrael.

Takim virtual me CeO i AID Genomics per teknologjine laboratorike COVID-19

Albanian

Sot, CeO i kompanisë izraelito-japoneze AID Genomics zhvilloi një Zoom-Meeting me Ambasadorin Canaj.
Qëllimi i këtij takimi virtual ishte propozimi për hyrjen në tregun shqiptar të teknologjisë laboratorike për testimet COVID-19 PCR, të ofruara nga AID Genomics, e cila e ka selinë qëndrore në Hong Kong.

Vizitë pune në Ashdod me drejtuesit e Bashkisë dhe Drejtorin e Turizmit, të Innovacionit dhe Infrastrukturës

Albanian

 Ambasadori Bardhyl Canaj date 23 Korrik së bashku me Drejtorin e Departamentit të Ballkanit në MPJ, Dan Oryan, zhvilluan një vizitë pune në qytetin e Ashdod-it, ku u takuan me drejtuesit e Bashkisë së Ashdod-it, Drejtorin e Turizmit, atë të Innovacionit dhe Infrastrukturës, si dhe të Portit më të madh të Izraelit që operon në këtë qytet, etj.

Takimi virtual i Ministrit te shtetit per Diasporen, Pandeli Majko me Drejtorin Ekzekutiv te AJC/NY David Harris

Albanian

NJOFTIM

 

Kjo faqe nuk mund të aksesohet për momentin.
Ju lutem kontaktoni me suportin tuaj.

Përurohet memoriali kushtuar Holokaustit dhe përpjekjes së shqiptarëve për të shpëtuar familjet hebreje

Albanian

Në Parkun e Liqenit Artificial të Tiranës u përurua memoriali kushtuar Holokaustit dhe përpjekjes së shqiptarëve për të shpëtuar familjet hebreje që përndiqeshin nga nazistët.
Në ceremoninë përuruese morën pjesë ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim, ambasadori i Izraelit Noah Gal Gendler, kryeministri Edi Rama, kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, përfaqësues të komuniteteve fetare dhe familjarë të atyre që kontribuuan në shpëtimin e hebrenjve në Shqipëri.

Takim virtual i Kompanisë izraelite Think Creative me perfaqesuesit e Zhvillimit të Turizmit në Ministrine e Turizmit

Albanian

Ambasadori Bardhyl Canaj mori pjese ne Zoom Meeting, date 7 Korrik, organizuar mes kompanisë izraelite të specializuar në industrinë e Turizmit, 'Think Creative' dhe Znj. Rovena Mocka, Drejtore e Zhvillimit të Turizmit pranë Ministrisë së Turizmit dhe Znj. Kornelia Ferizaj, Drejtore e Agjensisë Kombëtare të Turizmit.
Nga kompania "Think Creative" morën pjesë bashkë-drejtueset Znj.Michael Lebenthal Andreson dhe Znj. Michal Shalem.

Zoom Meeting me Drejtorët e tutelës nga MEPJ dhe MPJ izraelite

Albanian

Ne daten 24 qershor, u zhvillua  një Zoom Meeting ku morën pjesë Drejtorët e tutelës nga dy MPJ tona, z.Dan Oryan nga MPJ izraelite dhe z.Ilir Melo nga MEPJ, si dhe Ambasadorët Canaj dhe Gendler.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00