Franca i dorëzon Kadaresë titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”

Ismail Kadare është zyrtarisht “Komandant i Legjionit të Nderit”, në Francë.

Shkrimtari e ka marrë titullin që iu akordua pak muaj më parë gjatë një ceremonie të posaçme në pallatin presidencial “Élysée”.

Kadaresë ia ka dorëzuar titullin presidenti Francois Hollande.

Në këtë ceremoni mori pjesë edhe kryeministri Rama, i cili më heret pati një takim me  Hollande – njofton zyra e shtypit.

Në një intervistë për televizionin francez ‘TV5 Monde’ ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro tha se Shqipëria po eksporton edhe kulturë, duke iu referuar Kadaresë dhe disa artistëve shqiptarë, tashmë të mirënjohur në skenat botërore.

 

http://www.gazetadita.al/nderohet-ismail-kadare-franca-i-jep-titullin-ko...

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00