Prestigjiozja izraelite Haaretz, rendit Shqiperine ne 19 top-destinacionet per t’u vizituar ne vitin 2019!

Shqipëria është premtimi i madh i turizmit të Mesdheut. Fqinjët e saj tashmë e kane te zhvilluar turizmin, nderkohe kërkimi për destinacione të reja në Europë, te çon kesaj radhe në Shqipëri. Erozioni i vendeve turistike në Itali, Greqi dhe Jugosllavi (Kroacia, Mali i Zi dhe të tjerët) është i lartë. Shqipëria gëzon faktin se për dekada të tëra vendi ka qene i mbyllur për turistët dhe vizitorët e huaj. Çmimet janë ende të lira, pikëpamjet janë të hapura, hoteleria eshte ne zhvillim.

Në një vend territori i të cilit është pak më i madh se Izraeli, jetojnë vetëm tre milionë njerëz. Është një vend malor, me një bregdet të gjatë (476 milje). Në qendër të shëtitores është Golemi, ku mund te shkosh me një makinë 20-minuta larg nga kryeqyteti shqiptar i Tiranës.

Midis vendeve të tjera vlen të vizitohen site-t historike te antikitetit, si dhe rrjeti i madh I bunkereve i shpërndarë në mbarë vendin, I trasheguar nga koha e komunizmit, si dhe brigjet e liqenit te Shkodres, nje pjesë e të cilit ndodhet në territorin e Malit të Zi.......

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00