Prezantohen në shqip përkthimi i romanit të shkrimtarit të shquar izraelit, Amoz Oz

Dje në Jeruzalem u organizua mbrëmja gala ku u prezantuan përkthimet e romanit të fundit " Judas", të laureatit pë çmimin Nobel, shkrimtarit të madh izraelit, Amos Oz. Në këtë event të rëndësishëm kulturor dhe letrar u prezantuan përkthimet në gjuhët shqip, rusisht, hollandisht, turqisht, italisht dhe kineze.

Përkthyesja shqiptare Alina Karaulli informoi për punën voluminoze në përkthimin e këtij romani, i cili është romani i 4 që i prezantohet lexuesit shqiptar. Shkrimtari Amos Oz i dedikoi falenderime të veçanta lexuesit shqiptarë dhe shprehu kënaqësinë që veprat e tij ndiqen me interes në Shqipëri.

Në mbrëmjen gala morën pjesë personalitete të larta të letërsisë, kulturës dhe artit në Izrael, si dhe përfaqësues të Trupit Diplomatik. Ishte e pranishme edhe zonja e parë e Izraelit.

Adresa

Ambasada Shqiptare
Laz-Rom Building, 11 Tuval Street,
Ramat Gan 5252226, Israell

Tel / Fax

Tel: 00972 03-5465866
Fax: 00972 03-6883314
Cel: 00972 (0) 54 904 2813
Nr. i emergjences: 00972 (0) 54 904 2813

E-MAIL

embassy.telaviv@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E Diel - E Enjte
9:00- 17:00