Aktivitete të Ambasadës për një vjetorin e sulmit agresiv të Rusisë në Ukrainë

Sot në një vjetorin e sulmit agresiv të Rusisë në Ukrainë, Ambasadorja Enkeleda Mërkuri  mbajti një minutë heshtje, si dhe ndezi një qiri në ambientet e Ambasadës së Ukrainës në Bratislavë , në respekt të  qytetarëve ukrainas që humbën jetën në këtë luftë të padr

 

Sot, 1 vit nga agresioni rus në Ukrainë. Ne qëndrojmë përkrah Ukrainës!

Ambasada Shqiptare në Bratislavë iu bashkua sot Trupit Diplomatik të akredituar në Sllovaki në një deklaratë të përbashkët, ku dënon fuqishëm agresionin e vazhdueshëm të Rusisë kundrejt Ukrainë me kërkesën për  tërheqje të pakushtëzuar të forcave ruse nga territori i njoh

 

29/06/2022 Madrid, Ministrja Xhaçka takon homologun holandez: Të nisin sa më parë negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Holandës, Wopke Hoekstra. Të dy ministrat ndanë të njëjtin mendim për domosdoshmërinë e fillimit sa më të shpejtë të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë

 

Samiti i NATO-s, Ministrja Xhaçka takon Pekka Haavisto: Mirëpresim marrëveshjen për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancë

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë samitit të NATO-s në Madrid, zhvilloi një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto. Ministrja Xhaçka shprehu mbështetjen e Shqipërisë për anëtarësimin e Finlandës në NATO. “E mirëpritur

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ventúrska 277/16,
811 01 Bratislava

Slovak Republic

Tel / Fax

Tel: 004212 638 100 50
Emergency call:
00421 904 801 391

E-MAIL

embassy.bratislava@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00