Articles

Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO-s: Shqipëria rol parësor në Këshillin e Sigurimit, për t’i dhënë fund luftës kriminale

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në ministerialin e Ministrave të Jashtëm të NATO-s, që u mbajt në Bruksel për çështjen e Ukrainës.
Ministrja Xhaçka theksoi se Shqipëria e ka bërë pjesën e saj, duke ofruar ndihmën e saj dhe duke iu bashkuar sanksioneve të BE-së.

OKB, Xhaçka me ekipin shqiptar në KS: Presidenca në qershor, sfidë dhe përgjegjësi për vendin

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë vizitës së saj në Nju Jork, ka zhvilluar një takim me ekipin shqiptar në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.
Ajo theksoi se Shqipëria ka patur performancë shumë të suksesshme në muajt e parë të mandatit, duke rritur shumë profilin dhe imazhin e vendit tonë në botë.

Ministrja Xhaçka në takimin e nivelit të lartë në Nju Jork: Shqipëria mbështet përpjekjet për të dokumentuar mizoritë e luftës në Ukrainë

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e nivelit të lartë të Ministrave të Jashtëm, të “Grupit të Miqësisë mbi Përgjegjshmërinë/Llogaridhënien”, referuar agresionit rus në Ukrainë.
Ministrja Xhaçka u shpreh se situata në Ukrainë, më shumë sesa një dënim, kërkon përgjegjësi.
Ministrja Xhaçka theksoi se përgjegjësia ka të bëjë me dakordësimin e së vërtetës: se për një kohë të gjatë bota nuk ka arritur t’i kërkojë Rusisë llogari.

Ministrja Xhaçka drejt Nju Jorkut, merr pjesë në takimin e Ministrave të Jashtëm të “Grupit të Miqësisë mbi Llogaridhënien”

Albanian

Pas samitit të NATO-s, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka, është nisur për në New York, ku ditën e premte do të marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë të Ministrave të Jashtëm, të “Grupit të Miqësisë mbi Përgjegjshmërinë/Llogaridhënien”, referuar agresionit rus në Ukrainë.

Ministrja Xhaçka: Shqipëria mbështet vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, Rusia të ndalojë menjëherë sulmet

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka reaguar lidhur me vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila urdhëron Rusinë që të ndalë menjëherë sulmet në Ukrainë.
Ministrja Xhaçka theksoi se Shqipëria e mbështet urdhrin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, ndërsa i bëri thirrje Rusisë që t’i bindet këtij vendimi.

Ministrja Xhaçka takon Josep Borrell: Siguria evropiane në krizë, të mbahet sa më shpejt Konferenca e parë Ndërqeveritare me Shqipërinë

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Znj. Olta Xhaçka, priti sot Perfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë dhe Zëvendëspresident i Komisionit Evropian, z. Josep Borrell. Kriza e shkaktuar nga sulmi ushtarak i paligjshëm dhe i pajustifikuar rus mbi Ukrainës dhe përballja e pasojave të saj të gjithanshme, përfshirë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ishte në qendër të bisedës.

Bombardimi i spitalit në Ukrainë, Ministrja Xhaçka: Sulmet ruse janë krime që duhet të dënohen nga e gjithë bota

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka reaguar pas bombardimit të spitalit të fëmijëve në Ukrainë nga ushtria ruse.
Ministrja Xhaçka dënoi këtë akt të rëndë, teksa theksoi se vrasja e civilëve, shkatërrimi i materniteteve, shndërrimi i infrastrukturës civile në gërmadha, janë krime që duhet të dënohen nga e gjithë bota.

Ambasadorja Enkeleda Merkuri priti Nënkryetaren e Gjykatës Supreme të Republikës së Sllovakisë Znj. Andrea Moravčíková

Albanian

Ambasadorja Enkeleda Merkuri priti në ambientet e Përfaqësise Nënkryetaren e Gjykatës Supreme të Republikës së Sllovakisë Znj. Andrea Moravčíková (9 mars 2022). Tema kryesore e takimit ishte vendosja e bashkëpunimit në shkëmbimin e informacionit gjyqësor, diskutimi i zhvillimit aktual të gjyqësorit në të dy vendet, por edhe diskutimi i kushteve për përzgjedhjen e gjyqtarëve apo reforma në drejtësi. Ambasadorja Merkuri dhe Nënkryetarja Moravčíková ndanë mendimin mbi rëndësinë e trajnimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, veçanërisht në të drejtën evropiane.

Xhaçka në forumin e Antalias: BE të ndryshojë qasje, aktorë të tretë po rrezikojnë arritjet në procesin e integrimit

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në Forumin e Diplomacisë së Antalias, që u mbajt në Turqi.
Gjatë fjalës së saj në panelin “Dialogu Pajtues në Ballkan”, Ministrja Xhaçka theksoi se BE ka bërë një punë shumë të mirë për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Sipas saj sulmi mbi Ukrainën rikonfirmoi atë ç’ka vetë Shqipëria e kishte thënë prej kohësh: aktorë të tretë po ndërhyjnë për të zhbërë gjithë arritjet e deritanishme.

Sllovakia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Albanian

Qeveria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Sllovaki, e cila të zbatohet nga ora 12:00 e datës 26.02.2022. Gjendja e jashtëzakonshme është shpallur në lidhje me fluksin masiv të të huajve në Sllovaki, të arratisur nga lufta në Ukrainë. Tashmë qeveria është në gjendje të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për këtë qëllim në bazë të ligjit të ndryshuar që u miratua një ditë më parë.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ventúrska 277/16,
811 01 Bratislava

Slovak Republic

Tel / Fax

Tel: 004212 638 100 50
Emergency call:
00421 904 801 391

E-MAIL

embassy.bratislava@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00