Articles

Ministeriali i NATO, Xhaçka: Ballkani Perëndimor, të përfshihet në konceptin strategjik të Aleancës

Albanian

Ministrja e Punëve të Jashtme, Znj. Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e Këshillit të Atlantikut të Veriut (NAC), në format të Ministrave të Punëve të Jashtme, takim ky i cili po zhvillohet në Riga, Letoni, me pjesëmarrjen e Sekretarit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken dhe Sekretarit të Përgjithshem të NATO-s, Jens Stoltenberg.
Në ndërhyrjen e saj, Ministrja për Evropën dhe Punëve të Jashtme, Znj. Olta Xhaçka nënvizoi rëndësinë e veçantë të integrimit të plotë Euroatlantik. 

Xhaçka në Ministerialin e NATO-s: Ballkani Perëndimor, shembull konkret i angazhimit shumëpalësh

Albanian

Pak orë përpara fillimit të takimit të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që këtë vit mbahet në Letoni, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në forumin me temë “Perspektiva e NATO-s drejt vitit 2030 dhe më tej”. 
Në këtë Ministerial marrin pjesë gjithashtu edhe Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Antony Blinken dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. 

Spanjë, mbahet Forumi për Mesdheun, Xhaçka: Vëmendja e BE ndaj rajonit, pozitive për zhvillimin

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Znj. Olta Xhaçka, mori pjesë në Forumin e Gjashtë Rajonal të Bashkimit për Mesdheun, që u mbajt në Barcelonë, më 29 nëntor 2021. Takimi i organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Spanjës, u bashkëkryesua nga i Përfaqësuesi i Lartë i KE për Politikën e Jashtme, Joseph Borrell. 
Ministrja Xhaçka vlerësoi se Bashkimi për Mesdheun mbetet forum i dialogut politik, i trajtimit të platformave e projekteve të bashkëpunimit në shumë fusha. 

Ministrja Xhaçka uron Ditën e Flamurit: Shqipëria sot, një shtet modern

Albanian

Me rastin e Ditës së Flamurit, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka uruar të gjithë shqiptarët duke shpërndarë një video në rrjetet sociale. 
Në video renditen disa nga arritjet më të mëdha të Shqipërisë ndër vite si: anëtarësimi në NATO, kryesimi i OSBE-së, sigurimi i një vendi jo të përhershëm në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara etj. 
"109 vjet pavarësi! Gëzuar ditën e Flamurit Shqipëri", shkruan ministrja përkrah videos. 
Një urim me rastin e 109-vjetorit, ka ardhur edhe nga Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Antony J. Blinken. 

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO, Xhaçka: Përfshirja e Kosovës, domosdoshmëri për një bashkëpunim rajonal më efikas

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në sesionin e 41-të të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO, i cili përkoi me 75-vjetorin e krijimit të kësaj organizate.
Ministrja Xhaçka vlerësoi kontributin që Shqipëria jep në sistemin e OKB-së, teksa konfirmoi se vendi ynë mbështet reformat e ndërmarra nga UNESCO, për modernizimin dhe transformimin strategjik të saj. 
Ministrja Xhaçka solli edhe një herë në vëmendjen e të gjithë vendeve anëtare të organizatës, çështjen e anëtarësimit të Kosovës, mbështetur në parimin e gjithëpërfshirjes. 

Shqipëria vijon të përmbushë të gjitha kriteret për zhvillimin e Konferencës së Parë Ndërqeveritare

Albanian

Komisioni Evropian prezantoi sot komunikimin e vitit 2021 mbi Politikën e Zgjerimit të BE së bashku me raportet vjetore, një ushtrim tashmë i përvitshëm që vlerëson progresin e vendeve të zgjerimit dhe rekomandon nxitjen e reformave të lidhura me agjendën e anëtarësimit në BE.

Xhaçka në Këshillin Kombëtar të Integrimit Evropian: Vonesat në integrimin e rajonit cënojnë besueshmërinë e BE

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka mori pjesë në Këshillin Kombëtar të Integrimit Evropian, ku ka folur lidhur me raportin e progresit të KE. 
“Nuk është si e lexon raportin qeveria apo opozita, por është fakti që ky raport konfirmon qartë progresin e arritur gjatë vitit të fundit në plotësimin e të gjithë kushteve për fillimin e negociatave të anëtarësimit.

Arritja e marrëveshjes Kosovë-Serbi, Xhaçka: Vazhdimi i dialogut, e vetmja mënyrë për të ecur përpara

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë. 
Ministrja Xhaçka theksoi se vazhdimi i dialogut është e vetmja mënyrë për të ecur përpara në frymën e bashkëpunimit. 
Sipas saj, Shqipëria është e angazhuar në mënyrë të pakthyeshme në këtë drejtim, në përpjekjet e saj dypalëshe dhe shumëpalëshe.

Nju Jork, Xhaçka takon Evarist Bartolo: Marrëdhënia Shqipëri-Maltë, drejt një epoke të re bashkëpunimi

Albanian

Në kuadër të pjesëmarrjes në punimet e Sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një takim me homologun e saj maltez, Evarist Bartolo. 
Dy ministrat e jashtëm shkëmbyen mendimet e tyre lidhur me agjendat e vendeve përkatëse në OKB, veçanërisht sa i përket anëtarësisë sonë të ardhshme në Këshillin e Sigurimit. 

OKB, Ministrja Xhaçka takon Sekretarin e Përgjithshëm: Parandalimi, motivi i diplomacisë shumëpalëshe në çdo fushë

Albanian

Në vijim të “Javës së diskutimeve të Nivelit të Lartë”, të sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, dhe delegacioni shqiptar, në përbërje të të cilit ishin Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi dhe ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare u pritën nga Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres. 

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ventúrska 277/16,
811 01 Bratislava

Slovak Republic

Tel / Fax

Tel: 004212 638 100 50
Emergency call:
00421 904 801 391

E-MAIL

embassy.bratislava@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00