Samiti i NATO-s, Ministrja Xhaçka takon Pekka Haavisto: Mirëpresim marrëveshjen për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancë

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë samitit të NATO-s në Madrid, zhvilloi një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto.
Ministrja Xhaçka shprehu mbështetjen e Shqipërisë për anëtarësimin e Finlandës në NATO.
“E mirëpritur marrëveshja e suksesshme mes Turqisë, Finlandës dhe Suedisë që hap rrugën për anëtarësimin e dy vendeve në aleancë.
Bashkë më të fortë”, u shpreh ajo në rrjetet sociale pas takimit.
Në sesionin e parë të punës në Samitin e Madridit, udhëheqësit e NATO-s morën vendime të rëndësishme sa i përket vazhdimit të përshtatjes së Aleancës ndaj rreziqeve.
Ata miratuan Konceptin e ri Strategjik të NATO-s dhe u dakordësuan gjithashtu edhe për një “ndryshim themelor në parandalimin dhe mbrojtjen e njerëzve”, të mbështetur nga rritja e investimeve në mbrojtje dhe financimi i përbashkët, si dhe më shumë mbështetje për Ukrainën në një periudhë më afatgjatë.
Gjithashtu, udhëheqësit e NATO-s morën një vendim historik për të ftuar Finlandën dhe Suedinë të bëhen anëtarë të Aleancës.

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ventúrska 277/16,
811 01 Bratislava

Slovak Republic

Tel / Fax

Tel: 004212 638 100 50
Emergency call:
00421 904 801 391

E-MAIL

embassy.bratislava@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00