Articles

Albania to Lift Visa Regime for Nine Countries during Tourist Season

English

Albania will lift visa regime for citizens of nine countries during the tourist season 2018.
Based on a decision adopted by the Albanian Council of Ministers during its last meeting, the citizens of Russia, Saudi Arabia, Belarus, Georgia, Qatar, Oman, Thailand, China, and Bahrain can travel visa-free to Albania from April 1 to October 31, 2018.

Albanian PM Rama meets Turkish president Erdoğan

English

The Albanian Prime Minister, Edi Rama on 22 March has met with the Turkish president, Recep Tayip Erdoğan.They have had a working dinner together during which they discussed important issues concerning the two countries,including the project for the International Airport of Vlora and Air Albania; also other new projects in tourism and energy.
 

Turkey, one of Albania's main trading partners

English

President Ilir Meta held bilateral  meeting with Prime Minister of Turkey, Binali Yildirim, on the sidelines of the Sixth Global Baku Forum on Thursday in Baku, Azerbaijan.

Meta praised the traditionally friendly and brotherly relations as well as the strategic partnership between the two countries while expressing gratitude for Turkey's support for Albania over the years.

President Meta highlighted the role and contribution of the Turkish Internanional Cooperation and Development Agency (TIKA), which is engaged in various development cooperation activities in Albania.

Speech of the Minister of Foreign Affairs on the adoption of the Albanian language law in Macedonia

English

ALBANIAN LANGUAGE IN MACEDONIA!

 

The adoption of the law on the use of the Albanian language by the Parliament after the President's refusal and obstructionist behavior of certain old-fashioned political segments in Macedonia constitutes an important achievement for Albanians as a state-building population and a step forward for the democratization and strengthening of the Euro-Atlantic path of Macedonia.

 

Albania-Italy-Serbia trilateral meeting, increased efforts to implement EU projects in the Balkans

English

Bushati - Dacic: Albania emphasizes its support for the progress of Kosovo-Serbia dialogue.
 
Minister for Europe and Foreign Affairs, Ditmir Bushati, attended the Third Meeting of Foreign Ministers of Albania, Italy and Serbia held in Belgrade under the auspices of First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Ivica Dacic.
 

Jean-Claude Juncker's visit to Tirana and European Commissioner for Enlargement and Good Neighbor Johannes Hahn.

English

European Commission President Jean-Claude Juncker, accompanied by the European Commissioner for Enlargement and Good Neighbor Johannes Hahn, is in Tirana in the framework of the Balkan tour, where he is presenting the enlargement strategy and reaffirming the support for the integration of the region into the EU. 

Turqi, ambasadori Gazheli pritje në Ankara për festën e 28 Nëntorit

English

Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Turqi, Zoti Genti Gazheli, dha në Sëissotel të Ankarasë një pritje me rastin e festës së 28 Nëntorit.
Në këtë ceremoni krahas Zv/kryeministrit turk Veysi Kaynak dhe shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë, morën pjesë edhe gjeneralarmate Hulusi Akar, Komandanti i Forcave Tokësore të Turqisë, gjeneralarmate Salih Zeki Çolak, Komandanti i Forcave Ajrore të Turqisë Abidin Ünal.
Morën pjesë edhe Ambasadori i Kosovës në Turqi, Z. Avni Spahiu dhe përfaqësues të misioneve diplomatikë si dhe të ftuar vendas dhe të huaj.
 

Takimit në Ankara me Kryetarin e Parlamentit, Kahraman

English

Pas takimit në Ankara me Kryetarin e Parlamentit, Kahraman, një moment i veçantë pjesëmarrja së bashku me Presidentin Erdogan dhe kryeministrin Yildirim, në përurimin e urës së re në Izmit, një kryevepër inxhinjerike, e dyta në Europë dhe e katërta në botë për gjatësinë e vet; po edhe një shembull kuptimplotë për faktin se asnjë kërcënim apo akt terrorist nuk do mundë të ndalë dot zhvillimin e popujve dhe ngritjen e urave mes tyre.

Public Hearing for Diaspora

English

 

Under the auspices of the Ministry of Foreign Affairs, the Diaspora Sector, in cooperation with the International Organization for Migration (IOM) is implementing the project "Harnessing the positive impact of migration for the development of Albania", funded by the IOM Development Fund.

 

The project aims at supporting the efforts of the Albanian government in the process of engaging Albanian communities abroad to contribute to the economic, social and political development of the country.

 

Pages

Postal Address

Embasy of Albania
İlkbahar Mahallesi, Medeni Müdafi Sokak, No 35,
Çankaya, Ankara

Tel / Fax

Tel. +90312 4416103
Fax.+ 90312 4416109
Nr. i emergjences :+90 544 962 26 17

E-MAIL

embassy.ankara@mfa.gov.al

OPENING TIMES

Monday to Friday
09:00 - 17:00