Vizita e Kryeministrit Edi Rama në Ankara.

Kryeministri Edi Rama midis datave 6-7 janar 2020 zhvilloi një vizitë zyrtare në Ankara, Turqi, me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan. Kryeministri Rama dhe delegacioni shqiptar u prit me ceremoni zyrtare në Kompleksin Presidencial nga Presidenti Erdogan. Gjatë kēsaj vizite u nënshkruan një sërë marrëveshjesh me rëndësi për ngritjen në njē stad të ri të partneritetit strategjik e të bashkëpunimit mes dy vendeve.
Automjeti zyrtar i Kryeministrit Rama u prit nga kalorësit para Kompleksit Presidencial duke u shoqëruar deri në Portën e Protokollit.
Presidenti turk e priti kryeministrin shqiptar në hyrjen kryesore të Kompleksit dhe pas pozicionimit të Presidentit Erdogan dhe Kryeministrit Rama në podiumin ceremonial, u kryen 21 të shtëna me top dhe u ekzekutuan himnet kombëtare të dy vendeve.
Kryeministri Rama përshëndeti togën e nderit, ndërsa në vendin e ceremonisë të gatshëm ishin edhe ushtarët të cilët mbanin në duar flamujt e 16 shteteve turke.
Pas prezantimit të delegacioneve të dy vendeve, Erdogan dhe Rama u fotografuan për gazetarët përpara flamujve të Turqisë dhe Shqipërisë, ndërsa vijuan me takimet kokë më kokë e ndërmjet delegacioneve.
Në këto takime u disktuan në të gjitha dimensionet marrëdhëniet dypalëshe dhe po trajtohen hapat që mund të ndërmerren për zhvillimin e bashkëpunimit Turqi-Shqipëri.
Krahas marrëdhënieve bilaterale, në takime gjithashtu u shkëmbyen mendime për zhvillimet aktuale rajonale dhe ndërkombëtare.
Pas takimit kokë me kokë dhe mes delegacioneve, Erdogan e Rama mbajtën një konferencë të përbashkët për media.

Adresa

Ambasada Shqiptare
İlkbahar Mahallesi, Medeni Müdafi Sokak, No 35,
Çankaya, Ankara

Tel / Fax

Tel. +90312 4416103
Fax.+ 90312 4416109
Nr. i emergjences :+90 544 962 26 17

E-MAIL

embassy.ankara@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00