Ministrja Xhaçka: Mirënjohje Kanadasë dhe Suedisë për partneritetin dhe mbështetjen e integrimit të Shqipërisë në BE

Gjatë samitit të NATO-s në Madrid, Ministrja Për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi takime dypalëshe me Ministren e Punëve të Jashtme të Kanadasë, Melanie Joly dhe Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde.
Ministrja Xhaçka i shprehu mirënjohjen homologes kanadeze për partneritetin dhe miqësinë e fortë mes Kandasë dhe Shqipërisë.
Kryediplomatja Xhaçka falenderoi Ministren Ann Linde për mbështetjen e Suedisë ndaj procesit të integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.
Në mbylljen e samitit tre ditor, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi për mediat se liderët e NATO-s kanë nënshkruar vendime kyçe, duke përfshirë forcimin thelbësor të parandalimit dhe mbrojtjes së Aleancës, një ftesë për Finlandën dhe Suedinë për t’u bashkuar me NATO-n dhe mbështetjen afatgjatë për Ukrainën.

Adresa

Ambasada Shqiptare
130 Albert Street, suite
302 Ottawa, ON, KIP 5G4

Tel / Fax

Tel. +1 613 236 3053
Tel: +1 613 236 3053
Fax. +1 613 236 0804

Only Emergency Cases! Tel: 001 613 864 75 75

E-MAIL

embassy.ottawa@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00