Articles

Ministrja Xhaçka takon Drejtorin e Përgjithshëm të DG NEAR: Shqipëria gati për mbajtjen e Konferencës së dytë Ndërqeveritare me BE

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti në një takim Drejtorin e Përgjithshëm të Drejtorisë së Përgjithshme për Fqinjësinë dhe Zgjerimin të Komisionit Evropian, Gert Jan Koopman.
Ministrja Xhaçka theksoi se pas agresionit në Ukrainë, rajoni i Ballkanit Perëndimor është më vulnerabël se kurrë.
Sipas saj, është në interesin e BE-së që të afrojë drejt saj rajonin për të mos lejuar që të ketë regres në të gjithë arritjet e deritanishme.

Xhaçka–Roswall: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE vendimtar për sigurinë e Evropës

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti në një takim Ministren për Çështjet e Bashkimit Evropian të Suedisë, Jessika Roswall.
Ministrja Xhaçka vlerësoi vizitën e Ministres Roswall në Shqipëri, teksa u shpreh se ky takim rikonfirmon faktin se Suedia i njeh arritjet e Shqipërisë dhe mbështet rrugëtimin e vendit tonë drejt BE.
Të dy zyrtarët u shprehën parimisht se integrimi i rajonit të Ballkanit Perëndimor në BE mbetet kyç për sigurinë e rajonit dhe gjithë Evropës.

100-vjetori i vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Turqi, Zv/Ministrja Fino takon homologun turk Mehmet Kemal Bozay

Albanian

Në kuadër të 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Turqisë, Zëvendësministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Megi Fino, ka zhvilluar një takim me Zëvendësministrin për Punët e Jashtme të Republikës së Turqisë, Mehmet Kemal Bozay.
Dy zyrtarët morën pjesë në konferencën: “Marrëdhëniet Shqipëri-Turqi, e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja”, ku Zv/ministrja Fino evidentoi marrëdhëniet e shkëlqyera dhe strategjike mes dy vendeve dhe vlerësoi mbështetjen e vazhdueshme të Turqisë ndaj vendit tonë.

Ministrja Xhaçka takon homologun kroat Gordan Grlic-Radman

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka pritur në një takim Ministrin për Punët e Jashtme dhe Çështjet Evropiane të Kroacisë, Gordan Grlic-Radman.
Ministrja Xhaçka vlerësoi arritjet e Kroacisë pas anëtarësimit në Bashkimin Evropian, teksa theksoi se Kroacia do vijojë ta mbështesë Shqipërinë në rrugëtimin e saj evropian.

Nënshkruhet marrëveshja, Spanja asistencë Shqipërisë për integrimin

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti në një takim, Ministrin e Punëve të Jashtme, Bashkimit Evropian dhe Bashkëpunimit të Mbretërisë së Spanjës, Jose Manuel Albares Bueno. Kjo vizitë i paraprin marrjes së Presidencës së BE nga Spanja, gjatë gjysmës së dytë të këtij viti.

Ministrja Xhaçka takim me të Dërguarin e Posaçëm të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me zv.Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike dhe i Dërguari i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor,Gabriel Escobar.
Dy zyrtarët vlerësuan partneritetin strategjik mes Shqipërisë dhe ShBA-ve, teksa në fokus të bisedës ishte edhe forcimi i mëtejshëm i sigurisë dhe qëndrueshmërisë në rajon, në kontekstin e situatës së sigurisë në Evropë.
Ministrja Xhaçka shprehu mirënjohjen ndaj Gabriel Escobar për mbështetjen e pakursyer ndaj Shqipërisë dhe rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Ministrja Xhaçka pret homologun e Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mirëpriti në një takim Ministrin për Punët e Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Emirateve të Bashkuara Arabe, Lartësia e Tij, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

Ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor mblidhen në Romë, Xhaçka: Integrimi i rajonit rrit besueshmërinë e BE

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me ftesë të homologut italian, Antonio Tajani, ka marrë pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të Ballkanit Perëndimor organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë.
Gjatë fjalës së saj, Ministrja Xhaçka u shpreh se lufta ne Ukrainë duket se e ka vetëdijësuar BE për faktin qe siguria dhe stabiliteti i bllokut është i lidhur në mënyrë të pandashme me sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor.

Nënshkruhet Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Bullgarisë

Albanian

Shqipëria shënon një tjetër sukses në njohjen e sigurimeve shoqërore për shtetasit shqiptarë jashtë vendit. Në prani të Ambasadores së Republikës së Shqipërisë në Bullgari, Donika Hoxha, Zv.kryeministri dhe ministri për Punët dhe Politikat Sociale, Lazar Lazarov, nënshkroi Marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Bullgarisë.
Nga pala shqiptare, me korrespondencë, Marrëveshja u nënshkrua nga ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, në Tiranë më 15 mars 2023.

Ministrja Xhaçka merr pjesë në punimet e Ministerialit SHBA-Karta e Adriatikut

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë vizitës zyrtare në Maqedoninë e Veriut, ka marrë pjesë në punimet e Ministerialit SHBA-Karta e Adriatikut (A5).
Ministrja Xhaçka theksoi se Karta SHBA-Adriatik (A5) i ka shërbyer procesit te integrimit euroatlantik dhe forcimit të bashkëpunimit rajonal në fushën e sigurisë, teksa nënvizoi nevojën për rritjen e mëtejshme të këtij bashkëpunimi, veçanërisht në situatën aktuale të rajonit pas agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës.

Pages

Adresa

Adresa e Misionit
30, Rue Tenbosch,
1000 Bruxelles

Tel / Fax

Tel. +32 2 640 3544
+32 2 644 3329
Fax. + 32 2 640 31 77
Emergency Tel. 0032485401237

E-MAIL

mission.eu@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00