Presidenti Meta pritet me nderime të veçanta shtetërore nga homologu i Tij hungarez, Sh.T.Z. János Áder

Në kuadër të një vizite zyrtare në Hungari, Presidenti i Shqipërisë, z. Ilir Meta, zhvilloi një takim me Presidentin e Hungarisë, z. János Áder. Gjatë takimit, i cili u karakterizua nga një atmosferë miqësore, të dy presidentët trajtuan një numër temash lidhur me marrëdhëniet dypalëshe dhe me problematikat që sfidojnë sot shoqërinë njerëzore. Ata ndanë mendimin se një qasje e koordinuar dhe e përkushtuar mes vendeve do ta lehtësojë përballjen me këto sfida. Presidenti Áder njoftoi se në fund të këtij viti, në Budapest do të zhvillohet një samit kushtuar ujit dhe ftoi aktorët shqiptarë të këtij sektori të marrin pjesë në të.
05.07.2021

Adresa

Ambasada Shqiptare
Budapest 1062;
Andrassy ut 132; 2/3, Hungary

Tel / Fax

Tel: +3613361098
Fax. +3613361098
Numri i emergjencave +36 30 201 3676

E-MAIL

embassy.budapest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E enjte: 8:30-17:00
E premte: 8:30-14:30

Shërbimi konsullor
E hënë - E premte: 10:00-12:00