Activities

Çelja e ekspozitës "Zoti në Shqipëri" nga Jutta Benzenberg

Albanian

Ekspozita fotografike “Zoti në Shqipëri” nga Jutta Benzenberg, është në Galerinë e Ambasadës së RSH në Hagë.

Jutta Benzenberg është fotografe e mirënjohur gjermane e cila krijon dhe jeton prej vitesh në Shqipëri. Jutta sjell me fotot e saj një botë ritualesh sa intime dhe paqësore, aq dhe goditëse me vërtetësinë magjike të shikimit fetar. Të gjendesh mes 24 fotove të përzgjedhura të Juttes në Galerinë e Shqipërisë në Hagë është njësoj si të jesh mes 24 pasqyrave më të shndritëse të harmonisë së kulluar fetare në Shqipëri, ndaj ejani ta vizitoni.

Bashkëpunimi i universiteteve shqiptare me universitetet holandeze

Albanian

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Hagë mikpriti delegacionin nga Universiteti i Saxionit në Deventer, Holandë, së bashku me Universitetin Europian të Tiranës, Universitetin Politeknik dhe Universitetin Aleksandër Moisiu në Durrës.

 

Bashkëpunimi për arsimin e lartë dhe më tej është prioriteti kryesor për Samitin BE-BP që do të mbahet javës tjetër në Tiranë.

________________________________________________________________________________________________________________________

 

Shfaqja e filmave të shkurtër shqiptar në ENFF

Albanian

Festimet e Festës së Flamurit bashkuan Shqipërinë dhe Kosovën dhe në “Eastern Neighborhood Film Festival në Filmhuis, Hagë.

 

Në Albanian Speaking Gems të ENFF u shfaqën 4 filma të shkurtër nga regjisorë shqiptarë.

Dokumentarë që godasin me mesazhin që përçojnë për të kaluarën dhe të tashmen.

 

Suksese të mëtejshme regjisorëve në prodhimin e filmave të tjerë shqiptar!

Fëmijët e Diasporës lexojnë shqip

Albanian

Ambasada e Shqipërisë në Hagë së bashku me Ambasadën e Kosovës dhe Dutch Albanian Foundation organizoi aktivitetin “Fëmijët e Diasporës vazhdojnë të flasin shqip”.

 

Fëmijët u ndanë në dy grupe, nga grupmosha 5-9 vjeç ku lexuan përralla si Maçoku me Çizme dhe gjëegjëza të ndryshme dhe nga grupmosha 10-15 vjeç ku lexuan përralla të moçme shqiptare.

 

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Hoge Nieuwstraat 22, 2514 EL The Hague ,
2518 BD The Hague

Tel / Fax

Tel. +31 70 427 2101
Fax. +31 70 427 2083
Nr. i emergjences : +31625275289

E-MAIL

embassy.hague@mfa.gov.al
embalba@xs4all.nl

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:30 - 16:30