Articles

Xhaçka-McCluney: Përshpejtimi i arritjeve të Agjendës për vitin 2030, pritshmëria jonë nga reforma e RCS

Albanian

“Përshpejtimi i arritjeve të Agjendës për vitin 2030 është pritshmëria kryesore nga reforma e RCS”.
Kështu u shpreh Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë një takimi të zhvilluar me koordinatoren rezidente të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri, znj. Fiona McCluney.
Sipas Ministres, krijimi i Fondit të Përshpejtimit që nënvizon partneritetin e Qeverisë së Shqipërisë dhe të Kombeve të Bashkuara, do të ndihmojë shumë në këtë drejtim.

Një vit sfidues dhe një sukses i gjithëpranuar i Shqipërisë në krye të OSBE

Albanian

Kolegë,
më takon mua ta përmbyll Këshillin e 27-të Ministror të OSBE-së.
Ishte dy vjet më parë kur, në Milano, Shqipëria u zgjodh për Kryesinë e vitit 2020 – asokohe, më kujtohet, që askush nuk ishte i prirur ta bënte këtë.
Tashmë, të shumtë janë ata që janë vënë në radhë për të të qenë kryetarë.
Le të jemi të ndershëm, kur e nisëm në janar, pritshmëritë që kishit për ne nuk ishin aq të larta, për të thënë më të paktën. Ne e dinim këtë, sepse kjo është një Organizatë e vështirë për t’u menaxhuar. Nuk është lojë!

Fjala e Kryetarit të radhës së OSBE-së, Kryeministrit Edi Rama në Këshillin e 27-të Ministerial të Organizatës

Albanian

Shkëlqesi, zonja dhe zotërinj!
Mirëseerdhët nga Tirana në Këshillin e 27-të Ministerial të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë!
Është kënaqësi të shoh në këtë ekran të madh kaq shumë prej jush dhe do të kishte qenë një kënaqësi edhe më e madhe t’ju kisha parë këtu, në kryeqytetin shqiptar. Por në këto kohë të vështira, kjo është e vetmja mënyrë që kemi.
Kësisoj, e deklaroj zyrtarisht të hapur takimin e 27-të të Këshillit Ministerial të OSBE-së dhe më lejoni tashmë të vijoj me pikën e dytë të agjendës, që është miratimi i rendit të ditës.

OSCE conference on freedom of religion or belief in the digital age

Albanian

9 November 2020 – As freedom of religion or belief comes increasingly under pressure, the need to take full advantage of the opportunities offered by digital technologies and at the same time minimize the dangers they pose is becoming ever more important. This topic was the focus of the OSCE’s final human rights conference of the year.

Albania close to fulfilling the requirements for the first Intergovernmental Conference

Albanian

From 8-9 October 2020, Mr. Zef Mazi, Albania’s Chief Negotiator for EU membership negotiations paid an official working visit to Germany.
During his stay, Chief Negotiator Mazi held several working meetings at the Federal Chancellery and the Federal Ministry of Foreign Affairs.

Albania’s Chief Negotiator for EU membership negotiations, Zef Mazi,high-level meetings in the Netherlands

Albanian

Mr. Zef Mazi, Albania’s Chief Negotiator for accession negotiations with the EU, paid an official visit to the Kingdom of The Netherlands on 30 September to 1 October, 2020. During his visit, Chief Negotiator, Mr. Mazi, met with Ms. Anita van den Ende, Director General for European Cooperation, at the Ministry of Foreign Affairs of The Netherlands.

Chief Negotiator Mr.Zef Mazi met with high level Italian officials: Full support from Italy towards EU integration

Albanian

On 23 and 24 September 2020, the Chief Negotiator for the accession negotiations of Albania into the European Union, Mr. Zef Mazi, visited Rome for a bilateral visit in Italy. Mr Mazi met with Mr. Vincenzo Amendola, Minister for European Affairs, Mr. Piero Fassino, President of the III Commission (Foreign and Community Affairs) of Deputies Chamber at Italian Parliament, Mr. Ivan Scalfarotto, Undersecretary of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation and other high officials of Italian Ministry of Foreign affairs.

Ambasada hap Ekspozitën “NGJYRAT E SHQIPERISE” me rastin e Fetsës Kombëtare

Albanian

Me rastin e Festës së Pavarësisë Ambasada Shqiptare në Sllovaki ka hapur Ekspozitën “NGJYRAT E SHQIPERISE”, në hyrje të qytetit të vjetër, në ambientet e jashtme të hotel Park Inn by Radisson, dt 28-29 Nëntor 2020.

Takimi i Ministrave të Punëve të Jashtme të NATO-s/ Cakaj: Krenar për kontributin e Shqipërisë në këtë organizatë

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, mori pjesë në takimin virtual dy ditor të Ministrave të Punëve të Jashtme të NATO-s, i cili u drejtua nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.
Në takim, u trajtuan çështjet kryesore me të cilat përballet aktualisht siguria transatlantike, si përforcimet ushtarake të Rusisë, përqasja ndaj Kinës, ecuria e misionit të NATO-s në Afganistan, zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe atyre në Detin e Zi.

Cakaj takon Ignazio Cassis: Me Zvicrën është këmbyer mbështetja për kandidaturat si anëtare jo të përhershme të Këshillit të Sigurimit

Albanian

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti sot në një takim në Tiranë, Ministrin e Jashtëm të Zvicrës, Ignazio Cassis.
Të dy ministrat vlerësuan ndërveprimin dypalësh me theks të veçantë punën e mirë për zbatimin e strategjisë së bashkëpunimit 2018-2021, si një strategji që i jep përparësi punës së përbashkët, sa i përket qeverisjes demokratike, zhvillimit ekonomik, infrastrukturës dhe shëndetësisë.
Më tej, homologët biseduan mbi rëndësinë e mbylljes së marrëveshjes për sigurimet shoqërore dhe ngritjen e komisionit të përbashkët ekonomik.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ventúrska 277/16,
811 01 Bratislava

Slovak Republic

Tel / Fax

Tel: 004212 638 100 50
Emergency call:
00421 904 801 391

E-MAIL

embassy.bratislava@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00