Articles

Takim me Drejtoreshën e Përgjithshme të Programit të Shkëmbimit të Eksperiencës Ndërqeveritare

Albanian

Në datën 1 maj 2024, Ambasadori Ridi Kurtezi, zhvilloi takim me Drejtoreshën e Përgjithshme të Programit të Shkëmbimit të Eksperiencës Ndërqeveritare dhe Lidershipit në zyrën e Kryeministrit Mohamed bin Rashid. Ky program është lancuar nga qeveria e EBA në vitin 2018 dhe është shtrati kryesor i bashkëpunimit dypalësh që ky vend ka me disa nga vendet që vlerësohen si vende prioritare në fushën e bashkëpunimit

Ministri i Brendshëm Balla në vizitë zyrtare në Abu Dhabi

Albanian

Në datat 21-24 Prill 2024, me ftesë të Sheikh Saif Bin Zayed, Ministri i Brendshëm i EBA, Ministri i Brendshëm z. Taulant Balla, zhvilloi një vizitë zyrtare në Abu Dhabi. Gjatë qëndrimit në Abu Dhabi, Ministri Balla pati një takim zyrtar me Ministrin e Brendshëm, Sheikh Saif Bin Zayed, Ministrin e Drejtësisë Mohamed Al Nuaimi dhe Presidentin Sheikh Mohamed Bin Zayed. Gjatë vizitës, Ministri Balla vizitoi Kolegjin e Policisë, Qendrën e Emergjencave, Qëndrën e Inteligjëncës Artificiale dhe Qëndrën e Menaxhimit të Integruar të Trafikut.

Takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Abu Dhabi Development Fund

Albanian

Në datën 1 mars 2024 Ambasadori Ridi Kurtezi u takua me Mohammad Al Suwaidi, Drejtori i Përgjithshëm i Abu Dhabi Development Fund. Takimi pati karakter njohës dhe prezantues dhe gjatë tij u diskutua kryesisht për mundësitë dhe kapacitetet investuese që ofron vendi ynë.

Kryeministri Rama merr pjesë në Samitin e Qeverisjes Globale në EBA

Albanian

Në datat 12 dhe 13 shkurt 2024, Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë pune në EBA ku mori pjesë në Samitin e Qeverisjes Globale dhe ku zhvilloi takime me udhëheqësit vendas. Gjatë pjesëmarrjes në Samit, Kryeministri mbajti një fjalë rasti në të cilën bëri një pasqyrë të detajuar te zhvillimit dixhital të vendit dhe politikave dhe iniciativave qe kanë të bëjnë më inteligjencën artificiale. Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim me Presidentin e EBA, Sheikh Mohamed bin Zayed. Gjatë takimit u diskutua ecurina e marrëdhënieve dypalëshe dhe kryesisht atyre ekonomike.

Kryeministri Rama merr pjesë në punimet e Samitit të Klimës

Albanian

Në datat 1 dhe 2 dhjetor 2023, Kryeministri z. Edi Rama, mori pjesë në punimet e Samitit të Klimës që zhvilloi punimet në Dubai në EBA. Gjatë qëndrimit në Dubai dhe gjatë pjesëmarrjes në Samit, Kryeministri mori pjesë në seancën plenare të hapjes së punimeve ku dhe mbajti një fjalë përshëndetëse. Në fjalën e tij, ai shprehu mbështetjen për të gjitha iniciativat e lancuara nga OKB dhe vendet anëtare si dhe nënvizoi rëndësinë dhe domosdoshmërinë e përpjekjeve të përbashkëta në kuadër të sfidave që sjellin ndryshimet klimatike.

Takim me Ministrin e Drejtësisë të Emirateve të Bashkuara Arabe

Albanian

Më datë 02.11.2023, Ambasadori Ridi Kurtezi, zhvilloi një takim me Z. Abdullah Al Nuaimi, Ministër i Drejtësisë së Emirateve të Bashkuara Arabe. Takimi ishte i ngohtë dhe miqësor dhe u realizua në vazhdën e takimeve njohëse me zyrtarët vendas. Gjatë takimit shprehëm vlerësim të dyanshëm për marrëdhëniet shumë të mira midis të dyja vendeve, të cilat zhvillohen për cdo ditë me orientim dhe vullnet të përbashkët për ti shërbyer zhvillimit ekonomik, bashkëpunimit politik dhe bashkëpunimit shumëpalësh.

Princi i Kurorës së Emirateve të Bashkuara Arabe në Tiranë

Albanian

Ne datën 29 shtator 2023, zhvilloi një vizite në Tirane, Princi i Kurorës së Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Khaled bin Mohamed. Gjatë qëndrimit ne Tiranë ai zhvilloi takim me Kryeministrin Edi Rama ku dhe u rikonfimua angazhimi i Abu Dhabit për të forcuar marrëdhëniet dypalëshe politike dhe ekonomike si dhe perspektiva e investimeve ne fushat e energjise, turizmit dhe infrastruktures.

Dita Arbëreshe dhe Samiti i III i Diasporës

Albanian

Nën kujdesin e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka kënaqësinë t’ju ftojë në Ditën Arbëreshe dhe Samitin e III të Diasporës, që do të zhvillohen më datat 22-23 nëntor 2023, në Tiranë.
 
Për pjesmarrjen tuaj, ju ftojmë të regjistroheni në linkun
 
https://t.ly/r6MEO
 
Shihemi në Tiranë më 22-23 nëntor

AMBASADORI I RSH NË EBA, Z. RIDI KURTEZI, DORËZON LETRAT E KREDENCËS PRANË PRESIDENTIT TË EBA, SHEIKHUT MOHAMED BIN ZAYED AL NAHYAN

Albanian

Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Emiratet e Bashkuara Arabe, Z. Ridi Kurtezi, dorëzoi Letrat e Kredencës pranë Presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Lartësisë së Tij, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
 

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Villa nr. 75
(Ahmed bin Mohammed Al Suwaidi Street.),
Mushrif Area, Abu Dhabi, UAE
United Arab Emirates

Tel / Fax

Tel: + 971 (0) 26582505
Fax: +971 (0) 56582705
Nr. i emergjences: 00971 50 980 7881

E-MAIL


embassy.UAE@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00