Bisedë telefonike me homologun gjerman/ Xhaçka: Gjermania mbështet avancimin e Shqipërisë në procesin e integrimit

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Ministrin e Punëve të Jashtme, Heiko Maas.
Ministrja Xhaçka vlerësoi mbështetjen e Gjermanisë në avancimin e rrugëtimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian, teksa theksoi se Shqipëria i ka përmbushur të 15 kushtet e paraqitura.
Nga ana tjetër, Ministri Maas u shpreh se ngjarja historike e radhës do jetë mbajtja e Konferencës së parë Ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe BE.
Kryediplomatja theksoi se zgjedhjet e 25 prillit do jenë vendimtare për reformën e integrimit, ndërsa u shpreh se vijon puna e pandalshme për reformën në drejtësi.

Adresa

Adresa e Misionit
30, Rue Tenbosch,
1000 Bruxelles

Tel / Fax

Tel. +32 2 640 3544
+32 2 644 3329
Fax. + 32 2 640 31 77
Emergency Tel. 0032485401237

E-MAIL

mission.eu@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00