Ministrja Xhaçka: Shqipëria i ka bërë detyrat, meriton të avancojë në procesin e integrimit

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka dhënë më shumë detaje rreth takimit të 11-të të Këshillit të Stabilizim-Asociimit, që u mbajt dy ditë më parë në Bruksel.
Në një lidhje telefonike me Report Tv, Ministrja Xhaçka tha se në këtë takim u fol për 15 kushtet të cilat Shqipëria i ka përmbushur, si dhe për perspektivën evropiane të Shqipërisë dhe gjithë procesin e integrimit.
Sipas saj, qëndrimi i Komisionit Evropian dhe i anëtarëve të BE-së ishte mjaft i qartë, se Shqipëria meriton të avancojë në procesin e integrimit.
“Hapi tjetër është që mundësisht brenda presidencës portugeze, Shqipëria të ketë mundësi të miratojë kornizën negociuese dhe të vendosë datën për Konferencën e parë Ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe BE-së”, tha kryediplomatja.

Adresa

Adresa e Misionit
30, Rue Tenbosch,
1000 Bruxelles

Tel / Fax

Tel. +32 2 640 3544
+32 2 644 3329
Fax. + 32 2 640 31 77
Emergency Tel. 0032485401237

E-MAIL

mission.eu@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00