Ministrja Xhaçka takon Pekka Haavisto: Anëtarësimi i Finlandës në NATO, forcon stabilitetin dhe sigurinë në rajonin baltik dhe Evropën lindore

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto.
Ministrja Xhaçka shprehu mirënjohjen për asistencën e vazhdueshme të Finlandës në rrugën e Shqipërisë drejt BE-së, teksa theksoi mbështetjen e palëkundur të vendit tonë për anëtarësimin e Finlandës në NATO.
Kryediplomatja shqiptare u shpreh besimplotë se anëtarësimi i Finlandës në NATO do të forcojë stabilitetin dhe sigurinë në rajonin baltik dhe në Evropën veriore.
Gjithashtu, dy ministrat ranë dakord për forcimin e agjendës shumëpalëshe në fusha të ndryshme me interes të përbashkët.
Ky është takimi i dytë mes Ministres Xhaçka dhe Ministrit Haavisto për këtë vit, pas atij gjatë samitit të NATO-s në Madrid.

Adresa

Adresa e Misionit
30, Rue Tenbosch,
1000 Bruxelles

Tel / Fax

Tel. +32 2 640 3544
+32 2 644 3329
Fax. + 32 2 640 31 77
Emergency Tel. 0032485401237

E-MAIL

mission.eu@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00