Articles

Ministrja Xhaçka në takimin e nivelit të lartë në Nju Jork: Shqipëria mbështet përpjekjet për të dokumentuar mizoritë e luftës në Ukrainë

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e nivelit të lartë të Ministrave të Jashtëm, të “Grupit të Miqësisë mbi Përgjegjshmërinë/Llogaridhënien”, referuar agresionit rus në Ukrainë.
Ministrja Xhaçka u shpreh se situata në Ukrainë, më shumë sesa një dënim, kërkon përgjegjësi.
Ministrja Xhaçka theksoi se përgjegjësia ka të bëjë me dakordësimin e së vërtetës: se për një kohë të gjatë bota nuk ka arritur t’i kërkojë Rusisë llogari.

Ministrja Xhaçka drejt Nju Jorkut, merr pjesë në takimin e Ministrave të Jashtëm të “Grupit të Miqësisë mbi Llogaridhënien”

Albanian

Pas samitit të NATO-s, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka, është nisur për në New York, ku ditën e premte do të marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë të Ministrave të Jashtëm, të “Grupit të Miqësisë mbi Përgjegjshmërinë/Llogaridhënien”, referuar agresionit rus në Ukrainë.

Ministrja Xhaçka: Shqipëria mbështet vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, Rusia të ndalojë menjëherë sulmet

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka reaguar lidhur me vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila urdhëron Rusinë që të ndalë menjëherë sulmet në Ukrainë.
Ministrja Xhaçka theksoi se Shqipëria e mbështet urdhrin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, ndërsa i bëri thirrje Rusisë që t’i bindet këtij vendimi.

Ministrja Xhaçka takon Josep Borrell: Siguria evropiane në krizë, të mbahet sa më shpejt Konferenca e parë Ndërqeveritare me Shqipërinë

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Znj. Olta Xhaçka, priti sot Perfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë dhe Zëvendëspresident i Komisionit Evropian, z. Josep Borrell. Kriza e shkaktuar nga sulmi ushtarak i paligjshëm dhe i pajustifikuar rus mbi Ukrainës dhe përballja e pasojave të saj të gjithanshme, përfshirë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ishte në qendër të bisedës.

Bombardimi i spitalit në Ukrainë, Ministrja Xhaçka: Sulmet ruse janë krime që duhet të dënohen nga e gjithë bota

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka reaguar pas bombardimit të spitalit të fëmijëve në Ukrainë nga ushtria ruse.
Ministrja Xhaçka dënoi këtë akt të rëndë, teksa theksoi se vrasja e civilëve, shkatërrimi i materniteteve, shndërrimi i infrastrukturës civile në gërmadha, janë krime që duhet të dënohen nga e gjithë bota.

Ambasadorja Enkeleda Merkuri priti Nënkryetaren e Gjykatës Supreme të Republikës së Sllovakisë Znj. Andrea Moravčíková

Albanian

Ambasadorja Enkeleda Merkuri priti në ambientet e Përfaqësise Nënkryetaren e Gjykatës Supreme të Republikës së Sllovakisë Znj. Andrea Moravčíková (9 mars 2022). Tema kryesore e takimit ishte vendosja e bashkëpunimit në shkëmbimin e informacionit gjyqësor, diskutimi i zhvillimit aktual të gjyqësorit në të dy vendet, por edhe diskutimi i kushteve për përzgjedhjen e gjyqtarëve apo reforma në drejtësi. Ambasadorja Merkuri dhe Nënkryetarja Moravčíková ndanë mendimin mbi rëndësinë e trajnimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, veçanërisht në të drejtën evropiane.

Xhaçka në forumin e Antalias: BE të ndryshojë qasje, aktorë të tretë po rrezikojnë arritjet në procesin e integrimit

Albanian

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në Forumin e Diplomacisë së Antalias, që u mbajt në Turqi.
Gjatë fjalës së saj në panelin “Dialogu Pajtues në Ballkan”, Ministrja Xhaçka theksoi se BE ka bërë një punë shumë të mirë për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Sipas saj sulmi mbi Ukrainën rikonfirmoi atë ç’ka vetë Shqipëria e kishte thënë prej kohësh: aktorë të tretë po ndërhyjnë për të zhbërë gjithë arritjet e deritanishme.

Sllovakia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Albanian

Qeveria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Sllovaki, e cila të zbatohet nga ora 12:00 e datës 26.02.2022. Gjendja e jashtëzakonshme është shpallur në lidhje me fluksin masiv të të huajve në Sllovaki, të arratisur nga lufta në Ukrainë. Tashmë qeveria është në gjendje të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për këtë qëllim në bazë të ligjit të ndryshuar që u miratua një ditë më parë.

Remarks by Ambassador Ferit Hoxha at the Security Council meeting on the draft-resolution on Ukraine

Albanian

Thank you, Mr. President,  
Let me start by stating that I subscribe to what we just heard from the United States.
Dear Colleagues,
We are called to express, clearly and loudly, where we, our States, stand, individually and collectively,

Explanation of Vote by Ambassador Ferit Hoxha at the Security Council meeting on the adoption of draft resolution to convene an ESS of UN General Assembly on Ukraine

Albanian

Dear Colleagues,
Albania voted in favor and welcomes the adoption of this resolution.
Formally, this short text is of purely procedural nature. But its significance is of historic proportions.
Last Friday, a veto tried to lock the UN, at a time when we need it most.
Not anymore!
Those 5 lines of the text we just adopted, open the big doors of the place where the world meets, the UN General Assembly, to speak out and condemn an unprovoked and unjustified pure act of aggression.

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ventúrska 277/16,
811 01 Bratislava

Slovak Republic

Tel / Fax

Tel: 004212 638 100 50
Emergency call:
00421 904 801 391

E-MAIL

embassy.bratislava@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00