“Air Albania”, nis fluturimet drejt Zvicrës!

Sot (09.04.2022) ka nisur zyrtarisht fluturimet linja e re e “Air Albania”, nga Kukësi për në Bazel të Zvicrës dhe anasjelltas. Në ceremoninë e mbajtur me këtë rast, morën pjesë Ambasadori i RSH në Zvicër, Ilir Gjoni, CEO i “Air Albania”, Sinan Dilek, Drejtoresha e Marketingut të Aeroportit të Bazelit, Monica Linder-Guarnaccia dhe Ridgers Mema, Drejtor Menaxhues në Aeroportin e Kukësit.

“Air Albania” po shton numrin e fluturimeve drejt shumë destinacioneve europiane, kësaj here mes Kukësit dhe Bazelit, mes të cilëve do të ketë fluturime dy herë në javë. Kjo është një mundësi e madhe për qarkullimin dhe shkëmbimet mes dy vendeve, por në mënyrë të veçantë për diasporën shqiptare sidomos atë në Zvicër por dhe Francë e Gjermani duke qenë se Aeroporti i Mulhouse është një aeroport i përbashkët për të tria këto shtete.

Vendosja e kësaj linje në fillim të sezonit turistik pa dyshim që do ti japë një impuls të ri shtimit të numrit të vizitorëve zviceranë që kalojnë pushimet në Shqipëri.

Adresa

Ambasada Shqiptare
Pourtalesstrasse 45 A,
CH-3074 Muri bei, Bern

Tel / Fax

Tel. +41319526010
Fax +4131 9526012
Nr. i emergjences: +41774099729

E-MAIL

embassy.bern@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00